Kadri Özdal İkinci el cep

İkinci el cep hem ekonomiye hem çevreye katkı

Turkcell, eski akıllı telefonların yeniden ekonomiye kazandırılması için önemli bir adım attı. İkinci el akıllı telefonların alım ve satımı için garantili bir süreç başlatan şirket, bu sayede hem ekonomiye hem de çevreye katkı hedefliyor.

Konuyla ilgili Turkcell’in İstanbul Küçükyalı’daki genel merkezinde basına bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda toplumsal faydası da olan bu projeyle ilgili ilk elden bilgi sahibi olma fırsatı buldum.

Tüm operatör müşterilerine açık

Turkcell Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadri Özdal’ın verdiği bilgiye göre, isteyen herkes Turkcell’e ikinci el telefon satma ve satın alabilme imkânına sahip olacak.

Tüm operatörlerin müşterileri cihazlarını Turkcell’e satabilecek. Bunun için öncelikle turkcell.com.tr üzerinden çevrimiçi bir form doldurup başvuru yapılması gerekiyor.

İkinci el cep

Bedel tespiti yapılıp teklif veriliyor

Turkcell tarafından yapılan teknik değerlendirme sonucu cihaz için bir bedel tespit edilecek. Müşteri fiyat teklifini kabul ederse cihaz Turkcell tarafından teslim alınacak.

Telefonunu Turkcell’e satanlara iki çeşit ödeme yöntemi sunuluyor. Müşteri dilerse telefonun bedelinin nakit olarak hesabına geçmesini talep edebiliyor. Dilerse karşılığında hediye çeki alabiliyor.

Teknik serviste orijinal parçayla yenileniyor

Satın alınan kullanılmış ürünler teknik serviste bakımdan geçiriyor ve ihtiyaç duyulduğunda orijinal yedek parçalarla yenilenerek bir yıl Turkcell garantisiyle satışa sunuyor.

Proje atıl şekilde duran cihazların yeniden ekonomiye kazandırılması açısından büyük önem taşıyor. Akıllı telefon fiyatlarının aşırı yükseldiği bir dönemde Turkcell’in böyle bir projeyle karşımıza çıkması önemli.

İkinci el cep

İkinci elde güvenli bir platform

İkinci elde kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesini sağlayan projeyle, yenilenmiş cihaz tercih eden müşterilere yasal olarak güvenli bir alışveriş platformu sunulmuş oldu.

Uygulamanın ülke ekonomisine olduğu kadar çevreye de olumlu katkısı olacak. Atıl durumdaki cihazlar elektronik atık olmak yerine yeniden kullanılabilecek ve doğaya da olumlu bir katkı sağlanacak.

Mağazalara ‘Atık telefon kutuları’

Turkcell, elektronik atıklar için ayrıca mağazalarına ‘Atık telefon kutuları’ koyma kararı aldı. Böylece eski cep telefonlarınızı çöpe atmak yerinde yeniden değerlendirilmesi için bu noktalara bırakabileceksiniz.

Turkcell Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadri Özdal’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye’de son bir yıl içinde ikinci el cep telefonu alma eğilimi yüzde 7’den yüzde 11’e çıktı.

İkinci el cep

İki yılda bir cep değiştiriyoruz

Birleşmiş Milletler Küresel E-atık İzleme Raporu’na göre ortalama bir akıllı telefon iki yıl kullanılıyor ve ardından yenisi ile değiştiriliyor. Dünyada günde yaklaşık 100 bin ton elektronik atık oluşuyor.

Türkiye’de bir kişinin yıllık elektronik atık oranının 7.9 kilogram olduğunu belirten Özdal, bir yılda 600 bin ton elektronik atık oluştuğunu hatırlatarak, “Eğer ülkemizdeki elektronik atıkların tamamı geri dönüştürülebilseydi 800 milyon avro’dan fazla gelir elde edilirdi” ifadelerini kullandı.

Elektronik atıkların çoğu cep telefonu

Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘Elektronikte Yeni Bir Dairesel Vizyon’ raporuna göre, küresel elektronik atık üretiminin yıllık değeri 62 milyar dolar. Elektronik atıkların büyük kısmını cep telefonları oluşturuyor. Turkcell, yeni projesiyle bu ekonomik kaybı azaltmayı hedefliyor.

Toplantıda turkcell.com.tr’nin yenilendiği bilgisini de veren Kadri Özdal, günlük ziyaretçi sayısnın 1 milyonu, aylık sipariş adedinin de 20 bini geçtiği bilgisini paylaştı.

İnternetten sipariş ver gel mağazadan al

Şirket ayrıca turkcell.com.tr’den verilen siparişleri 1360 mağazasından teslim etmeye başlayarak farklı bir adım attı. “Tıkla Gel Al” seçeneği ile çevrimiçi alışveriş yapanlar kargo beklemeden mağazadan ürünlerini teslim alabiliyor.

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir