İlk SUV otomobili Toyota RAV4 20 yaşında

Kompakt SUV segmentinin ilk otomobili Toyota RAV4, 20’nci yılını kutluyor.

Toyota açıklamasına göre, ilk olarak Mart 1994’te Cenevre Otomobil Fuarı’nda pazara sunulan ve 4×4 otomobiller için yeni bir çağ başlatan RAV4, dünyada 5 milyonun üzerinde kişinin tercihi oldu.

Toyota RAV4, 1994 yılında 3 kapılı kompakt bir model olarak pazara sunulduğunda SUV Segmenti kavramı otomotiv sektöründe yerini alıyordu. Toyota’nın kompakt 4 çeker modeline yönelmesinin ilk adımı da 1989 yılında Tokyo Motor Show’da görücüye çıkan RAV-FOUR konsepti ile başladı.

Başlangıçta yalnızca bir tasarım çalışması olan konsept, ilgiyle karşılanması sonucu Mart 1991’de Toyota mühendisleri tarafından geliştirilmeye başlandı. Toyota RAV4, 1994’te pazara sunulduğu ilk yıl 53 bin satış adetine ulaştı. Bir sonraki yıl bu rakam ikiye ve 1995 yılında ise üçe katlandı. 2013 yılında satış rakamları 1994’dekinin 10 katına ulaşarak 5 milyonu geçti.

RAV4’ün piyasaya sunulduğu 1994’ten bu yana SUV segmenti büyümenin yanı sıra değişti ve gelişti. Bugünkü RAV4, birinci nesil RAV4’ün eğlenceli sürüşünü ve sağlamlığını korurken, yeni trende de öncülük ediyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir