İnovasyon Ligi’nin lideri Vestel

Vestel, Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında verilen İnovaLig Ödülleri’nin inovasyon döngüsü kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Vestel’in ödülünü Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ve Vestel İcra Kurulu Üyesi İhsaner Alkım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Vestel Elektronik, bu başarısıyla Türkiye’yi gelecek yıl “IMP3rove Avrupa Şampiyonası”nın inovasyon döngüsü kategorisinde temsil etme hakkını da kazandı. Vestel Elektronik, İnovaLig Ödülü’ne 460 firma arasından layık görüldü.

Vestel’in 1 milyon metrekareden geniş alana sahip fabrikası Vestel City ile Avrupa’nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri komplekslerinden biri olduğunu vurgulayan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu şunları ifade etti:

“Vestel bugün üretim yetkinliği ve kapasitesiyle ülkemizin gurur kaynaklarından biridir. Bu güce ulaşmak ise ancak ar-ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmayla mümkün olabilir. Vestel’in başarısının sırrı da budur. Vestel, 16 bin çalışanıyla hiçbir zaman yerinde saymamış, her zaman yenilikleri Türk halkıyla buluşturan, hatta dünya devlerinin önünde koşan bir marka olmuştur”

“Üretirken de pazarlarken de inovatif olmalıyız”

Büyümek ve devler ligine çıkmak için anahtarın “fark yaratmak” olduğuna dikkat çeken Zorlu şunları söyledi:

“Üretirken de pazarlarken de inovatif olmalıyız. Televizyonda dünya devleriyle yarışır hale geldik. Beyaz eşyada rekorlar kırıyoruz. Dünya teknolojilerini, modellerini Manisa’da üretiyor ve halkımıza sunuyoruz. Satış sonrası servis hizmetinde müşteri memnuniyetini yüzde 100’lere çıkarmak için çalışıyoruz. İlk günkü heyecanla, tutkuyla hep daha iyiyi, daha güzeli yapmak için çalışıyoruz, çalışacağız da…”

“Yapılamaz denileni başardık”

Bugün sadece beyaz eşya ve elektronikte değil akıllı telefon üretiminde de Avrupa’nın sayılı firmaları arasında yer aldıklarını belirten Zorlu, Venus’un yerli tasarım ve üretim eseri olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Kusursuz bir işçilik ve mühendislik harikası Venus’ün beni gururlandıran en önemli yanı Manisa’daki Vestel City’de üretilmesidir. Üretimimizle, ihracatımızla, yarattığımız istihdamla, dünya pazarlarındaki rekabet gücümüzle, ülkemizin kalkınmasında öncü rol oynuyoruz. Bu bizim için büyük bir gurur. Bu başarılarımızı ar-ge ve inovasyona yaptığımız yatırımlara borçluyuz. Biz inovasyon yatırımlarımız sayesinde, bugüne kadar hep “yapılamaz” denilenleri başardık.”

Türkiye ihracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen İnovaLig, Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı olma özelliğini taşıyor. Avrupa’da 17 ülkede uygulanan, AT Kearney’in koordinasyonunu sağladığı IMP3rove programına paralel bir kurguyla hayata geçirilen proje kapsamında Türkiye’deki tüm firmaların inovasyon karneleri çıkarıldı. İnovaLig Büyük Jürisi bu karneler doğrultusunda 5 farklı kategoride 2014 İnovasyon Liderlerini belirledi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir