İnternet kafe işletmecileri eğitilecek

İnternet kafelerin aile dostu mekanlar olarak yeniden yapılanması çalışmaları kapsamında gerçekleştirilecek internet kafe işletmecileri ve yöneticilerine yönelik eğitimleri verecek eğitici adaylarının eğitimi başladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla organize edilen ve her ilden 3 eğitici adayı olmak üzere toplam 243 kişi sertifika alacağı “İnternet Salonu İşletmecileri ve Yöneticileri Uyum Eğitimi Semineri”nin açılış konuşmasını yapan Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, “İnsan eğitimle doğmaz ama eğitimle yaşar. Eğitim insanoğlunun olmazsa olmazıdır” dedi.

İnternet kafelerin doksanlı yıllarda öğrencilerin ödev yapmak için gittikleri yerler olarak hayatımıza girdiğini hatırlatan Ömer Bozoğlu, günümüzde hemen her evde internet olmasına rağmen internet kafelerin hayatımızdaki varlıklarını koruduğunu belirtti.

Bozoğlu, Türkiye genelinde bulunan 22 bin internet kafenin yaklaşık 5 milyon kişiye hitap ettiğini hatırlatarak “İnternet kafelerin hedef kitleleri çok geniş. Gençler ve yetişme çağındaki çocukların yolu bir şekilde bu mekanlarla kesişiyor. İnternet kafe işletmecilerine verilecek eğitimin milyonlarca insanın hayatını etkileyen bu mekanları aile dostu mekanlar olmaya bir adım daha yaklaştıracağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Seminerde internet kafe işletmecisi olarak deneyimlerini paylaşan İstanbul İnternet Kafeler Oda Başkanı Metin Baltaoğlu, internet kafelerin doğru denetiminin doğru sonuca gidilmesinde en önemli etken olacağını vurguladı. Ankara İnternet Kafeciler Oda Başkanı Önder Kaplan ise internetin kişiyi legale de illegale de götürecek bir yol olduğunu, bu sebeple verilecek bu eğitimleri çok önemsediklerini belirterek bugün gelinen noktadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eğitici adaylarına iki gün boyunca verilecek eğitim seminerlerinde İçişleri Bakanlığı, Bilgi İşlem Dairesi, Emniyet Genel Müdürlüğü, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Gazi Üniversitesi ve İnternet Kafe Odaları ile işbirliği içinde; 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”un amacı ve kapsamı, ilgili kanun ve yönetmeliğin uygulanması, denetleme ve cezalar, Türkiye uyuşturucu ve uyuşturucu bağımlılığı izleme, siber suçlarla mücadele, olası risk ve istismarlara karşı farkındalık oluşturma, toplum huzurunu koruyucu davranışlar kazanma, güvenli internet kafe ortamları, konusu suç oluşturan içerikleri erişimi önleyici tedbirler, içerik filtreleme yazılımlarının kullanımı, dünyada ve Türkiye’de dijital oyun sınıflandırma uygulamaları, farklı yaş grubundaki internet kullanıcılarına ilişkin davranışlar, müşteri ilişkileri, farklı yaş grupları için oyun seçimi ve ergen psikolojisi konuları işlenecek.

Başkent Öğretmenevi’nde bugün başlayan eğitici eğitim seminerinde her ilden valilikler kanalıyla görevlendirilen Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmeni ve alan uzmanından oluşan üçer kişi sertifika alacak. Ülke genelinde 243 kişi olacak sertifikalı eğitici adayları illerine döndüklerinde Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü web sayfasında yayınlanan 8 saatlik “İnternet Salonu İşletmecileri ve Yöneticileri Uyum Eğitimi” kurs programını düzenleyecekler.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir