‘internet sayesinde farklı fikirlere kolaylıkla ulaşabiliyoruz’

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, eskiden yüksek bütçelerle büyük Ar-Gr merkezlerinde geliştirilen fikirlerin, uygulanan projelerin artık çok daha yakınlarda olduğunu belirterek, “Özellikle internet sayesinde farklı fikirlere kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Bir işin nasıl yapılabileceğini öğrenip hayata geçirebiliyoruz” dedi.

Leblebici, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığının desteği, Arçelik, Sabancı Holding, TEB, Türk Hava Yolları (THY) ve Turkcell’in stratejik ortaklığında, partner ülke Hollanda’nın katkısıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda konuştu.

Sahneye bisikletle çıkan Leblebici, teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan ve dünyada hızla yayılan bir akım olan “Makers Hareketi”nin, sahnedeki Türk mensuplarına bisikleti elektrikli hale dönüştürmeleri için verdi.

Leblebici, çocuklukta herkesin bisikleti olmadığını ama olanların da paylaştığını söyleyerek, şunları kaydetti:

“Anılarımızda bisikletle özdeşleşen paylaşım bugün tekrar gündemimizde. Hem de sadece bir trend olarak değil bir ihtiyacın sonucu, bir gereklilik olarak… Herkesin katkıda bulunduğu paylaşım ekonomisini uygularsak, maker olabilirsek, ortak dehamıza güvenirsek ve atıkları değerlendirerek tekrar üretime dahil edersek kaynaklarımızı daha tutumlu kullanmış oluruz. İşte tutumlu inovasyonu hayata geçirebilirsek, daha az tüketerek daha fazlasını ve hatta daha iyisini yapmamızın önünde hiçbir engel kalmayacak.”

“20. yüzyılın yükselen tüketim anlayışı etkisini giderek kaybetti”

Leblebici, teknolojinin gelişimi ve toplumların ihtiyacı doğrultusunda inovasyon trendlerinin de değiştiğini, 20. yüzyılın yükselen tüketim anlayışının etkisini giderek kaybettiğini anlattı.

Enerji gibi giderek azalan kaynakların daha dikkatli kullanılması gerektiğini dile getiren Leblebici, “Bunu yaparken toplumun da çıkarlarını gözeterek sürdürülebilir değerler yaratmaya özen göstermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Leblebici, basit ve sade çözümler üreterek tutumlu bir inovasyon modelinin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Eskiden yüksek bütçelerle büyük Ar-Ge merkezlerinde geliştirilen fikirlerin, uygulanan projelerin artık çok daha yakınlarda olduğunu vurgulayan Leblebici, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Özellikle İnternet sayesinde farklı fikirlere kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Bir işin nasıl yapılabileceğini öğrenip hayata geçirebiliyoruz. Bunun için bir diz üstü bilgisayar ve İnternet bağlantısı yeterli olabiliyor. Bir anlamda hepimiz birer ‘maker’ haline geldik. Uzman ya da profesyonel olmasak da bir şeyler yaratabiliyor, nesneleri olmasını istediğimiz hale dönüştürebiliyoruz. Sahneye getirdiğim bisikleti elektrikli bisiklete dönüştüren maker’larımız da bunu bize göstererek hepimize cesaret verdi.”

“Geleceğin ekonomisini inşa edecek girişimcilere tam destek veriyoruz”

Leblebici, banka olarak global ortakları BNP Paribas’nın tasarladığı ve bugüne kadar Paris, Milano ve San Francisco gibi dünyanın önde gelen şehirlerinde gerçekleştirilen WAVE İnovasyon Sergisi’ni, Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında İstanbul’a getirdiklerini belirtti.

Sergide, dünya genelinde etkili ve geleneksel rollere meydan okuyan ortak yaratım, maker hareketi, paylaşım ekonomisi, döngüsel ekonomi ve katılımcı ekonomi olmak üzere beş ana akımın ele alındığını aktaran Leblebici, “Bugüne kadar Afrika’dan Asya’ya, Amerika’dan Avrupa’ya farklı kıtalarda ziyaretçilerle buluşan sergide daha az kaynakla daha çok şey yapan insanlığın, ortak dehayla daha iyi bir dünya inşa edebileceğini öngören yeni inovasyon anlayışının, yani tutumlu inovasyonun elle tutulur somut örnekleri yer alıyor” şeklinde konuştu

Leblebici, TEB Girişim Evi’nden aldığı mentorluk, danışmanlık ve networking gibi desteklerle çalışmalarını sürdüren girişimcilerin geliştirdiği projelerin sergide yer almasının kendilerine büyük gurur verdiğini söyledi.

Banka olarak inovasyonun gelişmesi ve yaygınlaşması için çalışmalar yaparken inovatif fikirleriyle geleceğin ekonomisini inşa edecek girişimcilere de tam destek verdiklerini vurgulayan Leblebici, TEB Girişim Bankacılığı ile girişimcilere finansman desteğinin yanı sıra bilgi ve danışmanlık sağladıklarının altını çizdi.

WAVE İnovasyon Sergisi’nde dünyanın dört bir yanından 23 inovasyon projesi yer alırken, Türkiye’den de Manetho, Dermalix ve Masuta Lab adlı 3 proje bulunuyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir