İnternet suçlarında değişiklik Meclis’te

AK Parti, internet ortamında işlenen suçları düzenleyen ‘5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin Meclis başkanlığına teklif verdi.

ERİŞİM SAĞLAYICILARI BİRLİĞİ’NE ÜYE OLMAK ZORUNLU

Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu’nun teklifine göre, internet sitelerine yayın hizmeti veren şirketlerin kurulacak Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne üye olmaları zorunlu tutulacak ve üye olmayan internet servis sağlayıcıları faaliyette bulunamayacak.

HOSTİNG ŞİRKETLERİ SORUMLU TUTULUYOR

Yasalara aykırı içeriklerin engellenmesinden site sahipleriyle birlikte erişim sağlayıcılar da sorumlu olacak. İlgili merciler erişim engellenmesi kararlarını gereğinin yapılması için birliğe gönderecek. Birliğe yapılan tebligat erişim sağlayıcılara yapılmış kabul edilecek.

ŞİRKETLERE 50 BİN TL’YE KADAR PARA CEZASI

İnternet sitelerine yayın hizmeti veren sağlayıcılar, müşterilerinin hizmet verdiği sitelerdeki hukuka aykırı içeriği başvuru halinde yayından çıkarmakla sorumlu olacak. Bu şirketler trafik bilgilerini bir yıldan az ve iki yıldan fazla olmamak üzere saklamakla yükümlü tutulacak. Bu koşulları yerine getirmeyenlere 2 bin TL’den 50 bin TL’ye kadar idari para cezası verilecek.

SORUMLUYA BİN GÜN ADLİ PARA CEZASI

İçerik çıkarma talebi bulunanlar doğrudan içeriğe erişimin engellenmesi veya içeriğin yayından çıkarılması talebiyle sulh ceza hakimine de başvurabilecek. Sulh ceza hakiminin kararını süresinde yerine getirmeyen sorumlu kişi, 500 günden bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

Değişiklik teklifinin tam metnini buradan görebilirsiniz.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir