İnternette Kızıl Ekim adlı casus program alarmı

Rusya’daki bir kuruluş, eşine az rastlanır büyüklükte bir internet casusluğunu ortaya çıkardıklarını açıkladı. İstihbarat örgütlerinin bir dönem kullandığı formları da barındıran ve Kızıl Ekim olarak anılan casus programın resmi ve özel gizli belgelerin izlenip çalınması için kullanıldığı söyleniyor.

Çeşitli “bölmeleri” bulunduğu anlaşılan program, uzaktan, örneğin elektronik posta aracılığıyla devreye sokulabiliyor. Rus Kaspersky Labs adlı kuruluş, casus Kızıl Ekim’in, devlet dairelerindeki bilgisayarları, nükleer tesisleri, petrol ve gaz ile bağlantılı kurum ve kuruluşları 2007’den beri izlediğini belirlediklerini açıkladı. Kızıl Ekim’in şifreli dosyalara öncelik verdiği, ayrıca silinen dosyaları geri çektiği tahmin ediliyor.

İngiltere’deki Surray Üniversitesi’nden Profesör Alan Woodward, bunun büyük bir saldırı olduğunu ve “ne varsa, kaydettiğini ” söylüyor. Woodward, Kızıl Ekim’in özellikle iki uzantıya sahip özel şifreli dosyalara odaklandığını anlatıyor.

Karpersky Labs’ten yapılan açıklamada da, doğu Avrupa’daki ülkelerin yanısıra, eski Sovyet cumhuriyetlerinin hedef alındığı, öte yandan, Batı Avrupa ve ABD’deki dosyaların da hedeflendiğinin belirlendiği söyleniyor. Kaspersky Labs adlı kuruluştan Vitaly Kamluk, casus programı ekim ayında yakaladıklarını söylüyor.

Kızıl Ekim, Hollywood’un bir denizaltıyla bağlantılı olan çektiği filmin adı. USB hafıza çubukları bilgisayara çakıldığında program izlemeye geçiyor ya da fark edildiğini belirlediğinde saklanıyor; elektronik posta ile yeniden devreye giriyor.

Kaspersky Labs, casus programın 250 IP adresi üzerinden 55 bin hedefe yöneldiğini söylüyor. BBC’nin haberine göre, bu izleme sıklığı; örneğin, devlet dairelerindeki bilgisayarların toplu halde izlenmiş olabileceğine işaret ediyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir