iPhone 5C, gelişmekte olan ülkelere 740 dolar

Apple bilgisayar firmasının son iPhone modellerinin şirketin gelişmekte olan piyasalardaki payını arttıramayacağını düşünen yatırımcıların endişeleri şirketin hisselerini %5 oranında düşürdü. Şirket ünlü iPhone telefonunun iki yeni modelini, 5S ve 5C’yi Salı günü piyasaya sürmüştü.

Ama yatırımcılar, 16 gigabayt bellekli sade 5C modeline belirlenen 740 dolarlık fiyatın gelişmekte olan piyasalar için hâlâ pahalı olduğuna inanıyor. Apple, gelişmekte olan piyasalarda Samsung ve Huawei’ye karşı rekabet edip pazar payını arttırmakta zorlanıyor.

Janney Montgomery Scott yatırım firmasından başuzman Mark Luschini “Yatırıcımlar, Apple’ın belirlediği fiyatın yeni pazar payı elde edebilmek için yeterince düşük olmadığından rahatsız oldu. Apple’ın rakipleri kadar yeterince geniş bir fiyat aralığı yok.” dedi. Apple’ın hisseleri Çarşamba gününü %5,4 oranında düşüp 467,7 dolardan kapadı.

Apple gelişmiş pazarlarda iPhone modelleriyle büyük başarı yakaladıysa da, aynı başarıyı Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olay piyasalarda tekrarlayamadı. Buna neden olarak ürünlerinin nispeten pahalı olması gösteriliyor. Gelişmiş pazarların aksine gelişmekte olan piyasalarda telefon şebekeleri çoğunlukla sübvansiyonlu telefon satmıyor.

Bu yüzden de düşük fiyatlı telefonları bu piyasadaki müşteriler daha cazip buluyor. Birçok kişi Apple’ın bu müşterileri çekebilmek için daha basit bir telefon piyasaya sürmesini istiyordu.

BTIG Araştırma Şirketi’nden Walter Piecyk “iPhone 5C’nin fiyatının, henüz akıllı telefon almayan ve sübvansiyonlardan alamayan müşterileri çekebilmekte yatan küresel büyüme fırsatından yararlanılabilmesi için yeterince düşük olmadığını düşünüyoruz. Apple’ın yeniden kâra geçebilmesi için değerli ve kolay bir fırsatı es geçtiğini düşünüyoruz.”

BBC’nin haberine göre, yatırıcılar ayrıca 700 milyon müşterisiyle dünyanın en büyük telefon firması olan China Mobile’la Apple’ın bir anlaşma yapıp telefonlarını bu kişilere sağlamasını ümit ediyordu. Uzmanlar, bir anlaşma konusunda bir açıklama yapılmamasının da yatırımcı güvenine darbe vurduğunu söylüyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir