iPhone 5C’nin fiyatı piyasaya çıkmadan düştü

Apple’ın yeni giriş düzeyi telefonu iPhone 5C’nin daha piyasaya sürülmeden fiyatı düştü. Wal-Mart Mağazaları ve T-Mobile US yaptıkları açıklamalarda iPhone 5C telefonunu indirimli olarak satmayı planladıklarını belirttiler.

Apple’ın 5C için belirlediği fiyat iki yıllık kontrat ile 99 dolar kontratsız ise 549 dolar. Wal-Mart, bu modeli 20 dolar indirimle kontratlı olarak 79 dolardan, T-Mobile ise kontratsız olarak yine 20 dolar indirimle 528 dolardan satışa sunacaklarını açıkladı. Verizon Wireless ve AT&T gibi diğer yetkili satıcıların da fiyatlarını değiştirmesi bekleniyor.

Yetkili satıcıların bu tarz fiyat indirimlerinin Apple’ın lüks marka statüsüne zarar verebileceği belirtiliyor. Konuyla ilgili yorumda bulunan marka strateji firması CultureRanch müdürü Eli Portnoy mevcut şartlar altında fiyat indirimlerinin “büyük bir hata olacağı” görüşünde.

Apple’ın cihazlarındaki özellikler yerine fiyatlar üzerinden bir rekabete girmeye başladığı yönündeki algının zaten iPhone’un prestijine zarar verdiğini söyleyen Portnoy, iPhone’un Apple dışındaki mağazalarda satılmasının da şirketin imajına fayda sağlamayacağına dikkat çekti. Öte yandan konuyla ilgili Apple’dan ise bir açıklama yapılmadı.

Analistler üreticilerin perakende satıcılarının fiyatlarını etkilemek için çeşitli yollara başvurduğunu ancak Apple’ın şu an böyle bir yola girip girmediğinin ise belirsiz olduğunu ifade ediyorlar. Gartner analisti Van Baker yaptığı yorumda, Apple’ın bu tarz fiyat indirimlerine daha müsamahalı yaklaşabileceğini belirterek, “Birkaç yıl öncesi ile kıyaslandığında Apple için daha rekabetçi bir ortam söz konusu” dedi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Apple bu hafta başında 5C modeli ile birlikte yüksek kaliteli 5S modelini de tanıtmıştı. Cuma günü ön siparişleri alınmaya başlanan telefonlar 20 Eylül’de piyasada olacak.

Diğer yandan Wall Street indirimlerden çok telefonların yüksek fiyattan satılmasından endişe duyuyor. Yatırımcılar iPhone 5C’nin 350 dolar olması beklenilen satış fiyatından yaklaşık yüzde 50 daha pahalı olacağını öğrenince hayal kırıklığı yaşamıştı.

Ancak diğer yetkili satıcıların indirimlere başlamakta acele etmeyeceği tahmin ediliyor. Örneğin Best Buy, yeni iPhone’ları liste fiyatından satacaklarını açıkladı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir