İranlılara Twitter ve Facebook artık serbest

Los Angeles Times gazetesinin pazartesi günü bildirdiğine göre, İran hükümeti dört yıl içerisinde ilk defa Facebook ve Twitter sosyal iletişim ağlarına yönelik erişimin engellenmesini kaldırdı. Popüler sosyal ağlar 2009 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yasaklanmıştı.

Öte yandan İran makamları tarafından her iki sosyal iletişim ağına erişimin engellenmesinin kaldırıldığına yönelik resmi bir açıklama gelmedi. Bazı uzmanlar habere dikkatli bir şekilde yaklaşırken, teknik bir hatanın meydana gelmiş olabileceği ihtimalini öne sürdüler.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Twitter mikrobloğuna sahip İran Cumhurbaşkanı Hasan Rouhani daha önceki açıklamalarında internetteki sansürü hafifleteceğini vaad etmişti. Ülkede en az 17 milyon Facebook kullanıcısının bulunduğu tahmin ediliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir