İstanbul, Avrupa’nın trafiği en yoğun 2. şehri

161 şehrin trafik yoğunluk derecelerini belirleyen TomTom’un en son ‘Trafik Sıkışıklık İndeksi’ne göre İstanbul’daki trafik sorunun çözümü kıtalar arası geçişle değil, Avrupa yakasındaki bağlantı noktalarından sağlanabilir. TomTom İstanbul’u Avrupa’nın en sıkışık 2. şehri olarak belirledi.

Dünya navigasyon, harita ve trafik lideri TomTom, 5 kıtada bulunan 161 şehrin 2012 yılına ait trafik sıkışıklığını ölçen ve 2011 yılına ait kıyaslamayı da içeren en son Trafik Sıkışıklık İndeksi’nin sonuçlarını duyurdu. İndeks, Moskova’yı Avrupa’daki trafiğin en sıkışık ve yoğun olduğu şehri olarak belirlerken, İstanbul 2. sırada yer aldı.

Rapor; İstanbul’da gün içerisinde yoğun olmayan saatlerde bile seyahat sürelerinin normalden %55 ve sabahın sıkışık saatlerinde ise %80 oranlarında daha uzun olduğunu tespit etti. Aynı rapor ayrıca akşam saatlerinde; trafiğin en yoğun olduğu zamanlarda sıkışıklığın normalden %125 daha fazla olduğunu belirledi. Kişilerin yılda trafikte kaybettiği zaman ise yaklaşık 118 saat olarak açıklandı.

Uzmanlar bu rakamlara dayanarak İstanbul’da genel anlamda bir sürücünün günün her saatinde normalden yarı katı daha fazla zaman harcadığını söylediler. Uzmanlar ayrıca akşam ve sabah sıkışıklıklarında ise bir sürücünün normalin en az iki katı daha uzun bir zamanı yollarda harcadığını belirtti.

2012 yılında Genel Sıkışıklık Seviyesi açısından sıralanan en sıkışık şehirler şunlar:

  1. Moskova %66
  2. İstanbul %55
  3. Varşova %42
  4. Marsilya %40
  5. Palermo %39
  6. Los Angeles %33
  7. Sidney %33
  8. Stuttgard %33
  9. Paris %33
  10. Roma %33

tomtom_istanbul

Avrupa şehirleri için 2012’de genel sıkışıklık seviyesi %24. TomTom Türkiye Ülke Müdürü Enis Yücesan konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “TomTom’un yapmış olduğu ve İstanbul’un %99,5 oranında bütün anayollarını, sokaklarını ve caddelerini kapsayan araştırması, İstanbul’daki trafik sorunun çözümünün kıtalar arası geçişle olmayıp, Avrupa yakasındaki bağlantı bölgelerinde yapılması gerektiğini belirledi”.

TomTom Sıkışıklık Endeksi, kamuoyuna, iş çevrelerine, endüstriye ve politikacılara kentsel alanlardaki sıkışıklık seviyelerine ilişkin doğru ve önyargısız bilgi sağlıyor. Gerçek zamanlı trafik bilgileri ve yön bulma teknolojisi ile birleştiğinde, trafik bu sıkışık alanlardan şehirlerdeki ve kentsel alanlardaki sıkışıklığın giderilmesine yardımcı olarak akmaya devam ediyor.

TomTom’un Sıkışıklık Endeksi’nin dünyada şehirleşmiş bölgelerde trafik yoğunluğunun en doğru barometresi olduğu düşünülüyor. TomTom’un trafik veritabanı, altı trilyonun üzerindeki veri ölçümlerini kapsamaktadır ve her geçen gün beş milyar ölçüm eklenerek büyümekte.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir