Japonya uzaya ‘ucuz’ roket gönderdi

Japonya, Epsilon adlı yeni nesil uydu taşıyıcı roketini başarıyla fırlattı. Epsilon’un yolculuğu daha önce iki kez ertelenmişti. Taşıyıcı roketin fırlatılışı 27 Ağustos’ta kontrol merkezindeki bilgisayarlardan birinde yaşanan arıza nedeniyle fırlatmaya saniyeler kala iptal edilmişti.

Japonya Uzay Araştırmaları Dairesi Jaxa bu tarihten beş gün önce de geri sayımı teknik arıza nedeniyle ileri bir tarihe ertelemişti.

Epsilon H2A’dan bu yana Japonya’da geliştirilen ilk yeni roket olma özelliğini taşıyor. Epsilon 24 metrelik boyuyla H2A’nın yarı büyüklüğünde.

Epsilon’un en önemli özelliği maliyeti…H2A’nın maliyeti 90 milyon euroyu bulurken, Epsilon’un Japonya’ya maliyeti yaklaşık 30 milyon euro.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Japonya Uzay Araştırmaları Dairesi’nin verdiği bilgilere göre Epsilon bunun dışında kendi fırlatılışını gözetleyebilme yetisine sahip bir yapay zekâyla donatılmış ilk roket olma özelliğini de taşıyor.

H2A tipi bir roketi fırlatmak için yaklaşık 150 kişilik bir uzman ekibine ihtiyaç duyulurken, Epsilon’un iki dizüstü bilgisayarla yönetilen fırlatılışı sırasında sadece 8 uzman görev yaptı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir