Jobs’tan sonra Apple’da neler değişti?

Apple, şirketi zirveye taşıyan eski CEO’su Steve Jobs’ın ölümünden bu yana inovasyon ve tasarım alanında eleştirilere maruz kalırken yatırımcı ilişkilerini ilerletti.

Teknoloji devi Apple, kurucusu Steve Jobs’ın ölümünden bu yana eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Tüketiciler ile yatırımcılar, Apple’ın yeni CEO’su Tim Cook’u yeterince inovasyon yapmamakla ve sadece var olan ürünleri yenilemekle suçluyor.

‘EN AZ İKİ YENİ ÜRÜN OLURDU’

Global Equities Research’ten Trip Chowdry’ye göre, Jobs’ın ölmüş olması demek şirketin inovasyon kabiliyetini kaybettiği anlamına gelmiyor. Fakat Chowdry bunu belirtirken, Jobs’ın hayatta olması halinde şirketin bugüne kadar piyasaya en az iki yeni ürün çeşidi sürmüş olacağını da ekledi.

Chowdry, Apple’ın inovasyon gücünün halen rakiplerinden önde olduğunu söylerken, “Apple’ın rehavete kapılma lüksü yok. Eğer rehavete kapılırsa Microsoft’un kaderini paylaşır” uyarısında bulundu.

‘COOK, JOBS GİBİ VİZYONER DEĞİL’

Granite Investment Advisors’tan Timothy Lesko, yeni CEO Cook’un Jobs’ın tasarım vizyonuna sahip olmadığını söyledi. Lesko’ya göre Cook, Jony Ive’i tasarım departmanının başına getirerek onun Apple’ın tasarım yüzü olmasına izin verdi.

iOS 7 İLE BİR DÖNEM KAPANDI

cnbce’nin haberine göre, Apple’ın iOS 7’yi tanıtmasıyla şirkette bir devrin sona erdiği de yapılan yorumlar arasında. Eski CEO Jobs’ın her zaman hayatı taklit eden tasarımları beğendiği, ancak iOS 7’nin gerçek hayattan çok uzak bir tasarıma sahip olduğu belirtiliyor.

YATIRIMCI İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİ

Cook hakkında yapılan bir olumlu yorum, yeni CEO’nun yatırımcılarla daha açık ilişkiler içinde olduğu. Jobs, bilanço açıklamaları öncesinde piyasayı karanlıkta bırakarak beklentilerin çok üzerinde rakamlar açıklamasıyla tanınıyordu. Cook ise piyasa ile daha şeffaf bir ilişki sürdürerek yatırımcıların şaşkınlığa uğramasını engelliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir