Kale Havacılık’tan Lockheed Martin Aegis için ilk teslimat

Kale Havacılık Sanayi AŞ, Lockheed Martin’in Aegis Muharebe Sistemi için Türkiye’de üretilen ilk parçaları teslim etti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Kale Havacılık Sanayi AŞ, 2014’te imzalanan anlaşma doğrultusunda Lockheed Martin’in Aegis Muharebe Sistemi için Türkiye’de üretilen ilk parçaları teslim etti. Kale Havacılık, Aegis’te kullanılacak mekanik sistemleri 2015 ve 2016’da da üretmeye devam edecek.

Anlaşma takvimine göre ilk etapta 31 sistem için sipariş verilirken, daha ileri bir tarihte 48 ilave sistem için sipariş verilmesi bekleniyor. Bu sistemler, ABD donanmasının en yeni destroyerleri ve karada üslenmiş Aegis Ashore balistik füze savunma sistemi için geliştirilen Aegis Baseline 9 bilgisayar sisteminin önemli bir parçasını oluşturuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Lockheed Martin Uluslararası Programlar Direktörü Doug Wilhelm, Kale Havacılık’tan parçaları teslim almaya başlamış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu teslimat, hayati önem taşıyan Aegis programımızı desteklemede hem Kale Havacılık’a hem de genel anlamda Türk havacılık sektörüne duyduğumuz güveni daha da artırıyor. Kale Havacılık ile yaptığımız çalışmanın donanma sistemleri açısından Türkiye ile olan iş birliğimizde yeni bir dönemin başlangıcı olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

KALE Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay da Aegis programının bir parçası olma fırsatına sahip olmaktan gurur duyduklarını ve Kale Havacılık olarak Aegis’in yüksek standartlarını karşılayabileceklerinden emin olduklarını aktararak, “Lockheed Martin ile iş birliği yaptığımız diğer programlarda olduğu gibi kendimizi kanıtladıkça rolümüzü artırmaya yönelik yeni fırsatları heyecanla bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir