Karayel, en uzun uçuşu gerçekleştirdi

Vestel Savunma AŞ tarafından tamamen özgün olarak milli kaynaklarla geliştirilen taktik insansız hava aracı (İHA) sistemi Karayel’in, Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen harekat senaryoları kapsamında kendisine verilen görevleri, başarıyla gerçekleştirdiği bildirildi.

karayel

Vestel Savunma açıklamasında, Karayel İHA’nın, Denizkurdu 2015 Tatbikatı sırasında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen harekat senaryoları kapsamında, Çanakkale Havalimanı’ndan kalkıp 10 saat 50 dakika havada kalarak en uzun uçuşu gerçekleştirdiği belirtildi.

vestel-karayel

Tatbikatta, taşıdığı faydalı yük ile kesintisiz havadan görüntü aktarımı sağlayan Karayel’in, böylece, Türkiye’de sivil havalimanından havalanan ve askeri tatbikatta görev icra eden ilk taktik İHA sistemi olarak bir başarıya imza attığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

vestel-karayel2

“Karayel 4671 NATO Uçuşa Elverişlilik Standardına uyumlu ilk ve tek taktik İHA olmasının yanı sıra taşıdığı faydalı yük ile de fark yaratıyor. 1080p, 50X optik zoom kabiliyetine sahip, ileri teknoloji ürünü olan bu sınıftaki kamera, ilk defa taktik İHA Karayel sistemine Vestel Savunma AŞ tarafından entegre edildi. Söz konusu kameranın en büyük özelliği, gökyüzünde yüksek irtifada çok hassas şekilde lazer ile hedef işaretleme yaparak, hedeflenen cismi çok iyi netlikle kullanıcıya iletebilme kabiliyetine sahip olmasıdır. Vestel Savunma AŞ, Karayel ile dünya İHA liginde Türkiye’nin üst sıralara çıkmasına katkıda bulunuyor.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir