Kılıfa her yıl 600 milyon TL harcıyoruz

Telefon ve tablet PC kılıflarına yılda yaklaşık 600 Milyon lira harcıyoruz, ancak cihazları korumak yine de kolay olmuyor. Hasar gören, servise giden, kaybolan cihazlara ödenen paralar da ele alındığında bir cihaza yapılan masraf 2 katına çıkabiliyor. Mapfre Genel Sigorta ile teknolojik cihazlara güvence paketleri sunan Teknokask’ın Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, cihazların sadece ekrandan oluşmaya başlamasının kılıf satışlarında da artışa sebep olduğunu, ancak kılıfların hasarlara karşı sınıfta kaldığını belirtiyor.

Akıllı telefon ve tablet PC’lerin satışlarının gün geçtikçe artması, cihazların kullanım sürelerini, işlevselliklerini ve kullanışlılığını olumlu yönde etkileyen kılıfların üretilmesine, dolayısıyla da yeni bir sektörün oluşmasına neden oldu. Geçtiğimiz yıl 6 milyon adedin üzerinde akıllı telefonun ve tablet PC’nin satıldığı Türkiye’de kılıfa harcanan meblağ 600 milyon TL’yi buldu. Kılıfların kullanıcılarda cihazı koruyacağı beklentisi oluşturduğunu belirten Teknokask Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, kılıfların bu konuda sınıfta kaldığını söylüyor. Gülgeç’e göre bu tür elektronik cihazların tam anlamıyla korunması sigorta gibi hizmetlerin gerekliliğini ortaya koyuyor.

Cihazların artık daha estetik ve daha ince yapıda olduğunu belirten Gülgeç, sadece ekrandan oluşan cihazların çoğalmasıyla hasar oranında çok yüksek artışlar olduğunu söylüyor. “Cihazını güvence altına almayan bir kullanıcı, sadece ekran değiştirme gibi durumlara dahi cihaz başına 300-500 TL arası fiyatlar ödemek durumunda kalıyor. Çalınma ve yüksek hasarda ise cihazlar kullanılmaz hale geliyor, kullanıcı daha zor duruma düşüyor” diyen Gülgeç, kılıfların en fazla çizilmeye karşı bir önlem olabileceğini, ancak kullanıcı hatalarının çizilmeyle kısıtlı olmadığını vurguluyor.

Genellikle, Elimizden Düşürüyoruz

Teknolojik cihazlara kullanıcı hatalarına karşı Mapfre Genel Sigorta ile birlikte güvence sağlayan Teknokask Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, geçtiğimiz yıl da telefon ve tablet PC’lerde en çok hasarın düşme, çarpma gibi durumlar sonucu oluştuğunu belirtti. Gülgeç, bu durumların genellikle cihazın elden düşürülmesi sonucu oluştuğunu söylüyor.

Ayrıca sıvı teması, voltaj hataları gibi sorunların da yoğun olarak kendilerine ulaştığını belirten Gülgeç, kapkaç ve hırsızlık gibi durumlar da düşünüldüğünde kılıfların cihazları korumak konusunda oldukça zayıf kaldığını belirtiyor. Cihazları tam anlamıyla koruyacak olanın kılıf değil sigorta hizmetlerinin olduğunu belirtiyor.

Kılıfa ortalama 100 TL harcıyoruz

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 6 milyondan fazla akıllı telefon ve tablet PC satıldı. Bu cihazlar için satılan ve koruyucu olması adına kullanılan kılıflara ortalama 100 TL para ödeniyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın