Kiralık bilgisayarlarda ‘seks casusu’ riski var

ABD’de yetkililer, kiralık bilgisayarların, kullanıcıların fotoğraflarını gizlice çektiğini açıkladı. Yedi şirketin kullanıcıların özel bilgilerine ulaşabildiği anlaşılan bu programları kullandığını belirlediğini söyleyen Federal Ticaret Komisyonu, söz konusu firmaları bu programı kullanmaktan men etti.

Bilgisayarların bazı kullanıcıların özel hayatlarına ait görüntüler çektiği, bunlar arasında seks görüntülerinin de olduğu açıklandı. Federal Ticaret Komisyonu, söz konusu programın mahremiyeti ihlal ettiği sonucuna vardı.

Söz konusu bilgisayarlarda, ABD merkezli Designerware firması tarafından geliştirilen ve kullanıcıların girdikleri şifreleri ve benzer kişisel bilgileri de tespit edebilen bir yazılım kullanılıyor.

PC Rental Agent adlı yazılım, aynı zamanda bilgisayar kullanıcılarının özel anlarında fotoğraflarını da çekebiliyor. Ancak, kiralanan bilgisayarın nerede olduğunu belli edecek yan işlevler, kullanıcının açık bir şekilde bilgilendirilmesi halinde kullanılabilecek.

Tartışmalara neden olan PC Rental Agent adlı programın dünyada yaklaşık 420 bin bilgisayarda yüklü olduğu düşünülüyor. ”Dedektif modu” adı verilen program, olağan uygulamada, bilgisayarın iadesinin ya da kira bedellerinin gecikmesi halinde devreye sokuluyor. Bu sayede bilgisayarın geri alınmasını sağlayacak bilgilerin toplanması hedefleniyor.

Program, dedektif moduna geçtiğinde, bilgisayar ekranında beliren bir pencere, yazılım kayıt kisvesi altında kullanıcının elekronik posta, telefon numarası gibi özel bilgilerini toplayabiliyor. Kiralık bilgisayar şirketleri daha sonra bu bilgileri kullanıcılara ulaşmak için kullanıyor.

”Yarı çıplak”

Konuyu inceleyen Federal Ticaret Komisyonu, yazılımın ayrıca, kiralık bilgisayar kullanan kişilerin kullanıcı adlarına, şifrelerine, sosyal medya sitelerindeki hesaplarına ve banka hesaplarına da ulaşabildiğini açıkladı.

Yazılım tarafından toplanan kişisel bilgiler arasında sosyal güvenlik numaraları, hastane kayıtları, doktorlara yazılmış emailler ve kredi kartı hesap dökümleri de bulunuyor.

Yazılım, bilgisayarın video kamerası kayıtlarına da ulaşarak kullanıcıların çocuklarının fotoğraflarına, özel fotoğrafların olduğu alana da ulaşabiliyor. Federal Ticaret Komisyonu’nun yayınladığı şikayet belgesinde, yazılımın kimi çiftlerin seks görüntülerini de ifşa ettiğinden söz ediliyor.

“Size ait değilse dikkat”

İngiltere merkezli bilgisayar güvenliği şirketi Sophos’dan Graham Cluley, ortaya çıkan bu resmin, kiralık ya da başkasına ait bilgisayarları kullanırken ne kadar dikkatli olmak gerektiğini bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

BBC’ye konuşan Cluley ”Başka birinden ödünç aldığınız ya da kiraladığınız bir bilgisayarı kullanırken hangi yazılımların yüklü olduğunu ve bu yazılımların neler yapabileceğini nereden bileceksiniz ki?. Eğer bilgisayar kiralıyorsanız, söşleşmenin ince ayrıntılarını düzenleyen maddelerini dikkatlice okuyun; ve kiralık bilgisayarlarda kişisel bir şeyler kaydetmeden önce iki kez düşünün” diyor. Tartışmalara neden olan yazılımın üreticisi Designerware bir açıklama yapmadı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir