Kuzey Kore yerli cep telefonu üretti

Kuzey Kore medyasını kaynak göstererek geçtiği haberde Güney Kore gazetesi The Chosun Ilbo, Kuzey Kore’nin yerli tasarım ve imalat olan Arirang adlı dokunmatik ekranlı cep telefonunu tanıttığını bildirdi.

Kore merkezi haber ajansının bildirdiğine göre, telefonun imalatının gerçekleştirildiği 11 Mayıs Fabrikasında konuşan Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un, Kuzey Koreli bilim adamlarını elde ettikleri başarılardan dolayı kutladı.

‘Arirang’ın dış görünüşü harika. Oldukça hafif bir telefon. Ayrıca iletişim ve eğitim için gereken tüm özelliklere sahip’ diyen Kuzey Koreli lider, telefonda bulunan dâhili kameranın ve akıllı telefon uygulamalarının başarılı özelliklerine dikkat çekti.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Kuzey Kore’deki cep telefonu kullanıcılarının sayısının 2 milyonu aştığı daha önce bildirilmişti. Kuzey Koreliler gelen çağrılara cevap verip, arama yapabiliyor ve mesajlaşabiliyorlar. Uluslararası aramalar ise bloke edilmiş durumda.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir