Kuzey Kore’de 3G internet sadece yabancıların hakkı

Kuzey Koreli GSM şirketi Koryolink, yabancı ziyaretçiler ve ülkede yaşayan yabancılar için 3G mobil internet erişimi sunmayı planlıyor. Koryolink’in ortağı olan Mısır telekom firması Orascom’un tahminlerine göre, bir milyondan fazla Kuzey Koreli cep telefonu kullanıyor. Ancak, Kuzey Korelilerin, yeni mobil internet sistemini kullanamayacakları bildiriliyor.

Orascom, 3G veri iletişim sistemini 2008 yılında uygulamaya sokmuştu. Ülkede, Güney Kore’yi aramak da dahil, uluslararası konuşmalar yasaklanmış durumda. 2013 yılı Ocak ayında, hükümet, yabancı ziyaretçilerin başka ülkelerde kayıtlı cep telefonlarını ülkeye sokmalarına izin vermeye başlamıştı.

Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Kuzey Kore’ye yaptığı ziyaretin ardından yazdığı blogda, ülkenin kendisini tecrit etme kararının, vatandaşlarının fiziksel dünyasını ve ülkenin ekonomik büyümesini etkileyeceğini yazmıştı. Schmidt, 3G internet erişiminin varolan sistemin üzerine inşa edilmesinin oldukça kolay olduğunu da belirtmişti.

Kuzey Kore’de internet erişimi, ülke vatandaşları için oldukça kısıtlı durumda. Ülke nüfusunun büyük bir kısmının ancak, resmi bazı sayfalara erişimi var.

BBC’nin haberine göre, Kuzey Kore uzmanı Scott Thomas Bruce, bu sayfaların resmi medya ile bazı sohbet ve sosyal iletişim sayfalarından ibaret olduğunu söyledi. Bruce, oluşturulan sistemin, yetkililerin isteği üzerine kontrol edilip gerektiğinde kapatılabilecek bir sistem olduğunu da belirtti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir