Led Paneller

Led diyotların bir panel içerisine yerleştirilmesiyle oluşturulan aydınlatma elemanına led panel denilmektedir.

Led panellerde estetik bir görüntü ve ışığın homojen şekilde dağılmasını sağlamak amacıyla, plastik cam yani pleksi malzeme ile bir kaplama yapılmaktadır.

Clip-in tavan, sıva altı metal asma tavan, alçıpan ve taşyünü tavanlar gibi farklı alanlarda kullanılması amacıyla üretilen bir çok çeşit ve fiyatta led panel bulunmaktadır.

Led spot, kare olabildiği gibi yuvarlar çeşitlerde de olabilmektedir. Aydınlatma da 60×60 led panel ve yuvarlak led spot diye ayırabiliriz.

Niçin Led Panel tercih etmeliyiz?

60×60 Led paneller, burada günümüzde en verimli ışık kaynaklarından biri olan ledler, diğer aydınlatma elemanlarından farklı olarak tükettikleri elektriğin %90’nına yakın bir oranını ışık enerjisine çevirirler.

Led panellerin fiyatları diğer panellerle oranla yüksek olmasına karşın ortalama ömürlerinin 15000 saat olduğu düşünüldüğünde uzun sürelerde bu fiyat fazlalığını gidermektedir.

Bu sebeplerden dolayı led panel tercih edilmesi aydınlatmanın yoğun kullanıldığı binalarda ekonomik açıdan önemli bir tasarruf oluşturmaktadır.

Led Panel seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Çalıştığımız veya yaşamımızı sürdürdüğümüz ortamlarda aydınlatmanın düzgün yapılması göz ve zihinsel sağlığımız açısında önemli bir etkiye sahiptir.

Örneğin ticari bir binada aydınlatmada ışık şiddetinin yetersiz olması durumunda, çalışanların gözlerinin yorulmasına ve performans kaybetmelerine yol açacaktır.

Benzer şekilde fazla ışık şiddeti de göz sağlığı açısından zararlı bir etki yaratacaktır. Aynı zamanda yüksek ışık şiddeti için kullanacağımız led panelin fiyatı ve enerji sarfiyatı yüksek olacağından ticari kuruluş için gereksiz bir maliyet oluşturacaktır.

Kaliteli markaları kullanmak önemlidir. Bu yüzden aydınlatma yapılacak ortamın boyutları belirlenip bu şartlara en uygun led panel belirlenmelidir.

Kaynak: https://www.3faz.com

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir