Londra 2012 Olimpiyatları’nda Atos da yarıştı

Olimpiyatların global bilgi teknolojileri ortağı Atos, 4 milyar seyirciye, 19 gün boyunca kesintisiz ve kusursuz bir olimpiyat izleme deneyimi yaşattı. Avrupa’nın lider IT firması ve olimpiyatların global bilgi teknolojileri ortağı Atos, Londra Olimpiyatları’ndaki görevini başarıyla tamamladığını duyurdu. Londra Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Organizasyonu Komitesi (LOCOG) ile birlikte 8 milyon biletli izleyici ve dünya genelinde 4 milyar kişiye oyunları kesintisiz bir şekilde izleme imkanı sunan Atos, böyle büyük bir organizasyonu kusursuz bir şekilde tamamlamanın gurunu yaşıyor.

2012 Londra Olimpiyatları, hem dünya hem de Atos için ayrı bir öneme sahip. Bugüne kadar en fazla katılımın yaşandığı bu organizasyonda, geçmişteki etkinliklere göre daha fazla sayıda cihaza erişim sağlandı. Böylece Londra Olimpiyatları bugüne kadar, “En çok kişinin bağlı olduğu ve en fazla kişi tarafından izlenen olimpiyat oyunları” olarak tarihe geçti.

Bu süreci başarıyla yöneten bilgi teknolojileri sistemlerinin arkasında ise Atos var. Her bir Atos İş Teknolojist’i kişisel rekorunu kırarak sonuçların, izleyicilerin alkış sesleri duyulmadan, 0.3 saniyede dünya medyasına servis edilmesini sağladı.

“ATOS OLİMPİYATLARIN BEYİN TAKIMI”

Atos’un başarısıyla ilgili olarak konuşan Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge, “Atos’un desteğiyle seyircilerin oyunları birçok farklı kanal ve cihaz üzerinden gerçek zamanlı olarak izleme beklentilerini karşılama imkanı bulduk. Atos’un İş Teknolojistleri, IT sistemini uçtan uca tasarladı, inşa etti ve tüm olimpiyatlar boyunca başarıyla yönetti. Bu sayede mücadelelerin sonuçları, her zamankinden daha fazla insan tarafından görüntülenip takip edilebildi” diyor.

Atos’un olimpiyat oyunları operasyonlarında çok önemli bir role sahip olduğunu vurgulayan Rogge, “Uzun vadeli ortağımız Atos ile Sochi 2014 Kış Olimpiyatları ve Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda da aynı başarıyı yakalamayı hedefliyoruz” diye ekliyor.

ATOS’TAN BİLİŞİMDE DÜNYA REKORLARI

Atos Başkanı ve CEO’su Thierry Breton ise “Olimpiyatlar boyunca Atos olarak IT sistemlerinin lider entegratörü, proje yöneticisi ve operasyon sorumlusu olarak projemizi, tüm beklentileri aşarak teslim etmiş olmaktan son derece mutluyuz” diyor. Seyircilerin bu yıl olimpiyat oyunlarını, televizyonlarının yanı sıra mobil cihazlar, sosyal medya ve internet kanallarından da takip edebildiklerini belirten Breton, “Londra 2012 olimpiyatları, şimdiye kadar en fazla sayıda insanın dijital platformlardan erişim sağladığı organizasyon oldu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi LOCOG ve tüm olimpiyat ailesi için ses getiren bu başarıda oynadığımız rolle gurur duyuyoruz” diye vurguluyor.

Atos Türkiye CEO’su Orhan Akbulut da, 2016 ve sonrasında yapılacak olimpiyatlarda Atos ekibi olarak artan bir başarıyı göstereceklerini belirtiyor. Burada söz konusu olan operasyonların çok kritik olduğundan bahseden Akbulut, “Londra Olimpiyatları bugüne kadar düzenlenmiş en büyük olimpiyatlar olarak tarihe geçti. Elde edilen sonuçlar Atos’un devasa bir bilişim operasyonunu başarıyla yönettiğini gösteriyor. 2020’de olimpiyatların adresinin İstanbul olması konusunda umutluyuz. Böyle bir durumda Atos Türkiye’ye çok önemli bir rol düşecek. Bunun yanı sıra 2013’te Mersin’de düzenlenecek ‘17’inci Akdeniz Oyunları’nda da bilgi teknolojileri alanında yer almak için çalışmalarımız sürüyor”diye konuşuyor.

İşte Atos’un Londra 2012 olimpiyat rekorları:

  • Olimpiyat ailesi için 250 binin üstünde akreditasyonu işleyen ve aktif eden IT sistemlerin sağlanması
  • Yarışların belirlenen zamanlarda gerçekleştirilebilmesi için 36 yarışma alanının uçtan uca IT altyapısıyla desteklenmesi
  • Dünya basını ve haber ajansları için önceki olimpiyatlara göre yüzde 30 daha fazla yarış verisinin işlenmesi
  • 26 olimpik spor dalının tümünden gerçek zamanlı sonuç ve verilerinin, Atos’un Yorumcu Bilgi Sistemi (CIS) aracılığıyla dünya genelindeki yayıncı kuruluşlara ulaştırılması
  • Yarışma, program, hava, ulaşım gibi gerekli bilgilerinin, Atos’un Info+ sistemiyle 14 bin 700 atlete ulaştırılması
  • Açılış seremonisinden kapanış gününe kadar “Olimpiyat Haber Servisi” tarafından yayınlanan günlük 900’ü aşkın hikayenin İngilizce olarak sunulması

Atos’un Londra’da gerçekleştirdiği “ilk”ler bunlarla sınırlı değil. Atos’un“Zero e-mail” (Sıfır e-posta) politikası çerçevesinde ekipler ekran yönetiminde ve kritik bilgilerin paylaşılmasında e-posta yerine farklı haberleşme platformları kullandı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir