Manning Wikileaks davasında ‘casusluktan’ suçlu bulundu

Wikileaks aracılığıyla ABD’nin binlerce gizli diplomatik yazışmasını kamuoyuna sızdıran 25 yaşındaki Amerikalı asker Bradley Manning, ‘düşmana yardım’dan suçsuz, ‘casusluk’tan suçlu bulundu.

Manning, Wikileaks’e belge sızdırdığını kabul edip, bunu ‘ABD dış politikasıyla ilgili tartışma başlatmak’ için yaptığını söyledi. Amerikalı er, 20 farklı iddiadan suçlu bulundu.

Karar duruşması Çarşamba günü başlayacak olan Manning’e 100 yıldan fazla hapis cezası verilebilir. “Casusluk” dışında Amerikalı er, beş hırsızlık olayından, bilişim sahtekârlığından ve çeşitli askeri kural ihlallerinden de suçlu bulundu. Wikileaks belgeleri ABD tarihinin en büyük ‘sızıntı skandalı’ olarak görülüyor.

Wikileaks’in sızdırdığı belgelerden biri, 2007’de bir Apachi helikopterinin Irak’ın başkenti Bağdat’a düzenlediği ve aralarında Reuters haber ajansı fotoğrafçısının da bulunduğu onlarca kişinin ölümüne sebep olan saldırının görüntüleriydi.

Belgeler arasında, yaklaşık 470 bin Irak ve Afganistan savaşı belgeleri ve dışişleri bakanlığına ait Washington ve büyükelçiler arasında yapılan 250 bin güvenlik yazışmaları da vardı.

İstihbarat analisti olan Manning, 2010 yılında Irak’ta gözaltına alınmış, ABD’ye gönderilmeden önce haftalarca Kuveyt’teki ABD üssü Arifcan Kampı’nda bir hücrede tutulmuştu.

BBC’nin haberine göre, mahkemede, savcılar Manning’in ‘şöhret kazanmak’ uğruna sistematik olarak yüzlerce gizli belgeyi sızdırdığını söyledi.

Savunma avukatları da Manning’in, “Irak’taki dönemi boyunca hayal kırıklığı yaşamış olan saf ve genç bir asker” olduğunu ifade etti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir