Marka tescili 1 milyon 250 bine ulaştı

Dünya genelinde Madrid sistemiyle yapılan marka tescil başvurularında 20 Temmuz itibari ile 1 milyon 250 bininci sayıya ulaşıldı.

Adres Patent’ten yapılan açıklamaya göre, 1989 yılında başlayan ve tek bir başvuru ile birden çok ülkede koruma sağlayan Madrid sistemi ile yapılan marka tescil başvurularında bu yıl Hindistan’da bir firmaya 1 milyon 250 bininci marka tescili verildi.

Madrid Protokolü ile başvuru yapılabilen ülke sayısı 97’ye ulaşırken, Türkiye’den yapılan başvuru sayısı da 14 bin 51’e yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Akbulut, Türkiye’de ve dünyada marka tescil başvuru sayısının artmasının güzel bir gelişme olduğunu bildirdi.

Akbulut, firmaların katma değeri yüksek ürün ihracatı yapmalarının Türkiye’nin global prestiji ve ekonomisi açısından son derece önemli olduğunu dile getirdi.

Madrid sistemi ile ABD’nin 50 bin 767, Çin’in 23 bin 657, Japonya’nın 18 bin 262, AB ülkelerinin ise 51 bin 585 marka tescili yaptığı bilgisini veren Akbulut, “2014 yılında Madrid sistemi ile yapılan marka başvuru sayılarına bakacak olursak, ABD 5 bin 414 ile birinci, Almanya 3 bin 883 ile ikinci, Fransa ise 3 bin 377 ile üçüncü sırada yer aldı. AB ülkeleri bu konuda 6 bin 996 adete ulaşırken, Türkiye Madrid Protokolü ile bin 21 marka tescil rakamına ulaştı” ifadelerini kullandı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir