Marmaray’da cep telefonları açık olacak

Turkcell, Marmaray’da yolcuların iletişim kurabilmesi için gerekli altyapının hazır olduğunu duyurdu. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, deniz altından geçen tüm tüneller ve Ayrılıkçeşme, Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ile Kazlıçeşme istasyonlarında Turkcell’in kapsamasının sağlandığı ifade edildi.

Turkcell açıklamasında, bayram boyunca çalışmaların aralıksız devam ettiği ve deniz seviyesinin 60-80 m derinine inen 1,4 km‘lik batırma tünel ile uzunluğu tek yönde 13,6 km‘yi bulan iki yönlü tünelde iletişim altyapısının devreye alındığı belirtildiu.

Çalışmalarda yaklaşık 80 kişinin görev aldığı belirtilen açıklamda, çalışmalar süresince 8,73 km enerji kablosu ve 9,5 km fiber kablosunun kullanıldığı açıklandı.

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “İstanbul’un 150 yıllık hayalini gerçeğe dönüştüren Marmaray projesinde Turkcell olarak yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan 150 yıl önce Asya’dan Avrupa’ya deniz altından trenle gitmek elbette çok çarpıcı bir hayaldi; ancak denizinin metrelerce altında bir yandan yolculuk ederken bir yandan dünyanın dört bir yanıyla iletişim halinde olma fikri, doğrusu o gün hayal dahi edilemezdi. Bugün Türkiye, teknolojinin gücü sayesinde dünyayla yarışır bir noktada. Turkcell olarak bu gelinen noktada üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için daima büyük bir gayretle çalışıyoruz. Bu sayede, Turkcell’lilere sunduğumuz ayrıcalıklı iletişim gücünü deniz altına taşımanın ve Marmaray gibi dev bir projede yer almanın gururunu yaşıyoruz. Kent hayatında yeni bir dönemin kapılarını açacağına inandığımız Marmaray projesinin İstanbullulara ve tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını dileriz.”

Editörün notu: Marmaray’da yolcular güvenlik nedeniyle dışarıya telefon açabiliyor, ancak dışarıdan telefon alamıyor. Ayrıca mobil internet hizmeti de metro tünellerinde verilmiyor. Bu önlemler cep telefonu kullanılarak gerçekleştirilen uzaktan kumandalı saldırılara yönelik alınmış durumda.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir