Mars kaşifi Opportunity’den rekor

Mars gezegenine bundan 10 yıl önce gönderilen Opportunity rekor kırdı. Mars’a 2004 yılının ocak ayında ulaşan gezginci robot Opportunity’nin yaklaşık bir kilometrelik bir alanı keşfetmesi öngörülmüş, buna göre tasarlanmıştı. Araç, güneş enerjisiyle çalışıyor.

Mars’ta suyun varlığına dair önemli keşiflerde bulunan Opportunity geçen yıllar içinde çalışmaya, keşif ve inceleme faaliyetlerine devam etti.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nden (NASA) John Callas, yüzey sonda aracının gezegende kat ettiği mesafenin 40 kilometreyi aştığını açıkladı. Callas, “Yol değil, önemli olan Opportunity’nin bu süre boyunca yaptığı keşifler” dedi.

Opportunity böylece Rus aracı “Lunokhod 2″yi geçti. 1973’te Mars’a ulaşan “Lunokhod 2”, 5 ayda 39 kilometre yol kat etmişti.
Opportunity, 2 kilometreyi daha ardında bıraktıktan sonra 42,2 km’lik maraton seviyesine ulaşmış olacak. NASA, aracın incelemelerde bulunacağı bölgeye şimdiden “Maraton Vadisi” adını verdi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

1 thought on “Mars kaşifi Opportunity’den rekor

    Crowlee

    (30 Temmuz 2014 - 02:48)

    Lunokhod 2 Mars’a değil Ay’a gitmişti. Daha dikkatli çeviri yapın lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir