Mavi yakalıların yatırım tercihi ‘Altın’

Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net tarafından gerçekleştirilen “Çalışanların Yatırım Planları” araştırmasına göre, mavi yakalıların yatırım için ilk tercihleri altından yana oldu. Mavi yaka çalışanların yüzde 24,87’sinin geleceklerini sağlama almak için altına yatırım yaptığını ortaya koyan araştırmada, anketin yüzde 24,73’lük payını vadeli veya vadesiz hesap, yüzde 20,75’lik payını gayrimenkul veya arsa, yüzde 15,12’lik payını da bireysel emeklilik şıkları izliyor. Hemen ardından yüzde 6,20’lik payla döviz, yüzde 3,23 ile foreks, yüzde 2,80’le borsa ve sonuncu sırada da yüzde 2,30’la hisse senedi veya tahvil cevapları yatırım seçenekleri arasında yer alıyor.

Eleman.net mavi yaka çalışanların yatırım planlarını araştırdı. 14 bin 200 aday arasında gerçekleştirilen araştırma çalışmasında, çalışanlara “Geleceğinizi sağlama almak için yatırım yapıyor musunuz?” ve “Geleceğinizi sağlama almak için ne tür yatırımlar yapıyorsunuz?” soruları yöneltildi. Sorulara verilen yanıtlar yaklaşık her üç adaydan birinin yatırım yaptığını gösterirken, yatırım aracı olan altının ilk sırada yer aldığını ve mavi yaka çalışanların yatırım konusunda geleneksel davrandığını ortaya koyuyor. Araştırma çalışmasının sonuçlarına göre çalışanların yüzde 24,87’si gelecekleri için altına yatırım yaparken yüzde 24,73’ü vadeli ya da vadesiz hesaba yatırım yaptığı cevaplar arasında görülüyor. Geri kalan yüzde 20,75’i gayrimenkul veya arsa, yüzde 15,12’si bireysel emekliliğe, yüzde 6,20’ si dövize, yüzde 3,23’ü forekse, yüzde 2,89’u borsaya ve yüzde 2,23’ü hisse senedi veya tahvile yatırım yapmayı tercih ediyor.

Çalışanların yüzde 31’i birikim yapıyor

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, ülkemizde mavi yaka ve ara kademe çalışan ücretlerinin yetersiz olduğu sonucunu doğursa da, her üç çalışandan birinin yatırım için tasarruf sağladığı görülmekte. Bu sonuca göre gelecekteki gelir akışını güvence altına almak için artık mavi yaka çalışanların daha eğitimli, daha bilinçli ve gelecekten beklentilerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Bunun yanında emeklilik yaşının yükseltilmesi, çalışanlara sosyal güvenliklerini sağlama almak için yatırım yapma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Gelir seviyesi beyaz yaka çalışanlara göre daha düşük olsa da, mavi yaka ve ara kademe çalışanlar da düzenli bir gelire sahip olduktan sonra, tasarruflu davranarak birikim yapmaya gayret gösteriyor. Gelecekleri için birikimlerini değerlendirdikleri yatırım türü olarak ise altın ilk sırada yerini alıyor.

Geleneksel yatırım türü “Altın”

Altın ülkemizde uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görülüyor. Altının hem en güvenilir yatırım aracı olarak görülmesi hem de uzun zamandır göstermiş olduğu iyi performans ile mavi yaka ve ara kademe çalışanların yatırım emtialarının arasında ilk sırada tercih etmelerinin sebepleri arasında görülüyor. Altın diğer yatırım emtialarına göre az bir birikimle de edinilebiliyor. Piyasada ülke içi istikrarsızlık gibi sebeplerle güven eksikliği oluştuğu durumlarda altının kolaylıkla paraya çevrilebilir olması ve diğer yatırım araçlarına göre daha risksiz görülmesi tercihler arasında önemli bir yer tutuyor.

Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Artık, gelir elde etmek ve elde edilen geliri yönetmek anlamında adayların çok daha bilinçli olduklarını gözlemliyoruz. Birikim yapma konusunda çalışanlar daha sağlam adımlar atıyor ve geleceğe yönelik yatırım yapmaya özen gösteriyorlar. Gelir seviyesi ne olursa olsun çalışanların geleceklerini güvence altına almak adına ihtiyaçlarını minimize ederek birikim yapmaya yöneldikleri göz ardı edilemez bir gerçek. Anket çalışmamızın sonucu da mavi yaka ve ara kademe çalışanların sınırlı bütçeleri ile yatırım yaparak çok daha bilinçli adımlar attıklarını doğruluyor. Adaylardaki bilincin artmasının yanı sıra, ülkemizdeki sosyal güvenlik uygulamaları ve emeklilik yaşında yapılan düzenlemelerin, çalışanların birikim yapmalarını zorunlu hale getirdiğini de söylemek mümkün. Bu noktada da adayların daha risksiz gördüğü altın, para biriktirme ve gayrimenkul yatırımı gibi geleneksel yöntemler öncelikli tercihler arasında yer alıyor.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir