‘Meraklı robot’tan Kızıl Gezegen’e tarihi iniş

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından şimdiye kadar üretilmiş en zeki gezegenler arası gezginci robot olan Curiosity (Merak), Mars gezegenine indi.

Radyoaktif plütonyumun parçalanması sonucu açığa çıkan sıcaklıkla işleyen, yaklaşık 900 kilogram ağırlığındaki Curiosity, son derece hassas olarak tasarlanmış ısı kalkanı ve gezegen yüzeyine inişini yavaşlatmak için kullanacağı sesten hızlı açılan paraşütü yardımıyla Kızıl Gezegen’e indi.

İnişi Californiya’daki merkezlerinde saniye saniye takip eden NASA mühendisleri ve bilim insanları üzerinde 10 yıldır çalıştıkları aracın inişinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesinin ardından birbirlerine sarıldı.

Curiosity, Mars ile Dünya arasında, 14 dakikayı bulan sinyal ulaşma farkı nedeniyle Earthlings adlı bilgisayar yazılım şirketince geliştirilen yarım milyon bilgisayar kodunu izleyerek Mars’a inişini, dünyadan hiçbir yardım almadan kendi başına gerçekleştirdi.

Robot, gezegenin şimdiye dek herhangi bir canlıya yaşam kaynağı olup olmadığıyla ilgili kanıt arayacak. Araç, gezegendeki ilk saatlerinde çeşitli fotoğraflar da çekecek. İlk fotoğrafların düşük kaliteli siyah-beyaz fotoğraflar olması bekleniyor.

BBC’nin haberine göre aracın ilk renkli fotoğrafları önümüzdeki iki gün içinde çekmesi bekleniyor. Curiosity, NASA’nın gezegen yüzeyine gönderdiği dördüncü araç ancak bugüne kadar gönderilen araçlardan çok daha gelişkin özelliklere sahip.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir