Microsoft, Nokia’nın telefon bölümünü satın aldı

Microsoft, Nokia’nın telefon birimini 7,18 milyar dolar karşılığında satın aldığını açıkladı. Böylece şirket Samsung ve Apple’ın hakim olduğu cep telefonu pazarında daha fazla rol almak için önemli bir adım atmış oldu.

Anlaşma, Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın 12 ay içerisinde emekli olacağını açıklaması ardından geldi. Genel olarak cihazlar ve servisler birimini içeren anlaşma ile Microsoft’a Ballmer’in yerini alabilecek birkaç yeni yönetici de katılmış oluyor.

Her iki şirket tarafından yapılan açıklamada Microsoft’un Nokia’nın akıllı telefon birimlerini de içeren birimleri için 3,79 milyar euro, patent lisansları için ise 1,65 milyar euro ödeyeceği belirtildi. Böylece Microsoft toplamda 5,44 milyar euro yani 7,18 milyar dolar ödeme yapacak.

Anlaşma kapsamında Nokia’nın CEO’su Stephen Elop ve bazı üst düzey yöneticiler de Microsoft’a katılacak. Kendisi eski bir Microsoft yöneticisi de olan Elop’un ismi Ballmer’in yerine geçebilecek adaylar arasında gösteriliyordu.  Nokia ile Microsoft halihazırda akıllı telefon sektöründe işbirliği yapıyordu.

Nokia’nın satın alınması Microsoft’un akıllı telefon pazarına hakim olan Apple ve Google gibi rakiplerini yakalama çabası olarak değerlendiriliyor. Microsoft’un mobil cihazlar pazarında geride kalması Ballmer’in yerine geçecek kişinin karışılacağı en büyük sorunlardan biri olarak değerlendiriliyor. Anlaşma ayrıca Nokia’nın Apple gibi rakipleri ile tek başına mücadele etmek yerine akıllı telefon birimini elden çıkarmasının daha iyi olduğunu da kanıtlamış oldu.

Her iki şirket tarafından yapılan açıklamada, “Microsoft; hızlı inovasyon, güçlü sinerji, marka ve pazarlamayı bir araya getirerek mobil araçlar sektöründe kar ve pazar payını artırmayı amaçlıyor.” denildi. Nokia, yapılan anlaşma ile finansal pozisyonunun güçleneceğini ve gelecekteki yatırımlar için sağlam bir temel oluşturacağını kaydetti.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, daha önce Haziran ayında Microsoft ile Nokia’nın mobil telefon biriminin satın alınması konusunda görüşmeler yürütülmüş, ancak fiyat konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeni ile görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Açıklamada, Microsoft’un ödemeyi denizaşırı ülkelerde bulunan nakit parasını kullanarak yapacağı kaydedildi. Microsoft ve Nokia anlaşmanın 2014 yılının ilk üç ayı içinde tamamlanmasını planladıklarını da belirtti.

comScore verilerine göre Microsoft’un dünya genelindeki akıllı telefon pazarındaki payı yüzde 3 civarında.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir