Milli Uydu Fırlatma Sistemi için çalışma başlatıldı

Türkiye, kendi ihtiyacını karşılamak ve bu alanda dışa bağımlılığı azaltmak için Uydu Fırlatma Sistemi (UFS) kurmak için harekete geçti. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile füze üreticisi Roketsan arasında, UFS için “Uydu Fırlatma Sistemi Projesi Ön Kavramsal Tasarım Dönemi (Dönem-1) Sözleşmesi” imzalandı.

Sözleşmesi kapsamında Uydu Fırlatma Aracı’nın geliştirilmesi, fırlatılmasına yönelik Uydu Fırlatma Merkezi’nin kurulması, veri alınması ve takip edilebilmesi için gerekli Uzak Yer İstasyonlarının kurulması ve buna ilişkin hizmetlerin satın alınmasını içeriyor.  Uyduyu uzaya taşıyacak sistemin tasarlandığı proje bir yıl sürecek. Proje, Türkiye’ye dünyada 10 ülkenin sahibi olduğu yeteneği kazandıracak.

Ulusal Uydu Fırlatma Programı gereğince, TAI uyduların yapımı ve montajında, Roketsan uyduların fırlatılması ve 500 ile 700 km mesafede yörüngeye oturtulması konularında çalışma yapacak. Uyduların kullanımı Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda olacak.

SSM Vecihi Hürkuş Toplantı Salonu’nda düzenlenen imza töreninde konuşan Savunma Sanayii Müsteşar Vekili Faruk Özlü, Türk savunma sanayisinin son dönemde gerçekleştirdiği atılımların bu projeyle daha da güçlendiğini ifade etti.

Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar da projenin Türkiye’nin gelecekteki uzay sanayisi için çok önemli bir yere sahip olduğunu, böyle bir projede görev aldıkları için de onur duyduklarını dile getirdi.

Sözleşme uyarınca, Roketsan, düşük yörünge kabul edilen 500 ile 700 kilometre aralığına uydu fırlatabilecek Uydu Fırlatma Sistemi’ni hayata geçirecek. Roketsan, bu projede Türk Hava Kuvvetleri ile birlikte çalışacak.

Roketsan yetkilileri de salondakilere projeye ilişkin sunum yaptı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, dünyada UFS kabiliyetine sahip 10 ülke bulunuyor. Bugüne kadar değişik fırlatma merkezlerinden 5 binden fazla uzay aracı fırlatılmış, kendi uydusunu yapan ülkelerin hemen hemen tamamı kendi fırlatma yeteneğine sahip bulunuyor.

2012 yılında başlatılan UFS Projesi ile alçak yer yörüngesine uydu yerleştirebilecek bir fırlatma aracının geliştirilmesi, yer sistemlerinden oluşacak fırlatma merkezinin kurulması ve fırlatma aracı için gerekli üretim altyapısının oluşturulması amaçlanıyor. Sözleşme kapsamında 1 yıl içinde uydu fırlatma merkezi ile fırlatma aracı üretim tesisleri projelendirilecek.

Amerikan savunma çevrelerinin etkili dergisi Defense News’e konuşan yabancı diplomatlar ve stratejik uzmanlar Türkiye’nin uydu fırlatma sistemi projesi ile alakalı olarak Türkiye’nin başka amaç ve hedefleri  olduğunu belirtiyorlar. Ankara’da batılı bir büyükelçi, NATO müttefikleri gelecekte Ankara’nın  2 bin 500 km menzilli füzeleri ve fırlatma rampaları yapmayı planlamasından tedirginlik duyduklarını açıkladı.

Dergiye isim vermeden konuşan Batılı bir ülkenin büyükelçisi, “Türkiye’nin NATO’daki bazı müttefikleri Ankara’nın gelecekte uydu fırlatıcıyı 2500 kilometre menzilli füzeleri ateşlemek için kullanabileceğinden endişe ediyor” diye konuştu.

Şangay İşbirliği Örgütü’nden Ankara’da görevli bir ataşe de, “Türkiye’nin füze ile ilgili ihtirası olup olmadığını gözlemlemek bizim için bir bilmece.Türkiye uzun menzilli füze geliştirmeye niyetliyse gerekli ekipmana erişmekte zorluk yaşar” dedi.

Türkiye, 2011 yılında 2 bin 500 kilometre menzile sahip bir füze sistemi yapmayı planladığını açıklamıştı. Ancak füzenin balistik mi yoksa ‘Cruise’ füzesi mi olduğu konusunda bilgi verilmiş değil.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir