Netaş’tan Cezayir’de 8,6 milyon dolarlık proje

TechnoLogic 28 Aralık 2014 0
Netaş’tan Cezayir’de 8,6 milyon dolarlık proje

Netaş, Cezayir’in mobil operatörlerinden ATM Mobilis’in 2G ve 3G transmisyon altyapısının iyileştirilmesi ve radyo frekansı (RF) optimizasyonu çözümlerini içeren proje kapsamında, ilk yıl tutarı yaklaşık 8,6 Milyon ABD Doları olan beş yıllık sözleşme imzaladı.

Yıllık kendini yenileyen ve toplamda 5 yıllık bir kontrata bağlanan projenin 30 Kasım 2019’da tamamlanması bekleniyor. Netaş proje kapsamında PIWORKS firmasıyla iş ortaklığı yapacak.

Cezayir’in 3 GSM operatöründen biri olan devlet iştiraki Telecom Algerie’nin GSM operatörü ATM Mobilis, 2013 yılı itibarıyla yaklaşık 10,6 milyon aboneye sahip.

Netaş, operatörlerin mevcut kullandığı altyapı sistemlerini verimli hale getiren ve optimizasyon imkânı sağlayan çözümü sayesinde, etkili altyapı iyileştirmesi gerçekleştirerek operatörün hizmet kalitesini artıracak.

ATM Mobilis, proje sayesinde yatırım yapmadan mevcut altyapısını ve GSM ağını daha etkin kullanarak gelir artışı sağlayacak.

1 Aralık 2014 tarihinde başlayan projede, henüz bir ay tamamlanmadan 75 baz istasyonunda yapılan çalışma doğrultusunda temel performans göstergelerinde %50, işletme giderlerinde ise %70 oranında iyileştirme gerçekleştirildi.

Netaş CEO’su C. Müjdat Altay 5. yılın sonunda projenin toplam iş hacminin 64,2 Milyon ABD Dolarına ulaşmasını beklediklerini belirterek “Türkiye’nin, bulunduğu bölgede bir teknoloji üssü olması ve kendi teknolojisini ihraç eden bir ülke haline gelmesi için Netaş olarak elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın »