Havada Yürümenize İmkan Sağlayan Nike Air Max Teknolojisi ve VaporMax Flyknit

Nike Air ailesinin bir üyesi olan Max Air, ayakkabıyı hafifletmek ve maksimum yastıklamayı yapmak amacıyla üretilmiştir.

Bunun için daha hacimli hava bölmeleri ve daha az orta taban malzemesi kullanmaktadır. Bu sayede ayaklarınızı yerden kesecek bir deneyim yaşamanıza olanak sağlamaktadır. Ultra hafif bu spor ayakkabılar hem spor aktivitelerinde hem de gündelik yaşamda kullanıldığında olağanüstü rahatlık ve konforu da beraberinde getirmektedir. Max Air aynı zamanda, birden fazla tekrarlanan inişler için yüksek derecede koruma desteği vermek amacıyla tasarlanmış bir ayakkabıdır.

Nike AirMax Teknolojisinin Tarihi

Nike AirMax, piyasaya çıktığı ilk tarih olan 1987’de, son derece geniş ve belirgin hava yastığına sahip ilk ayakkabı olma özelliğini de taşımaktadır. Nike’ın Air-Sole birimi ile birlikte başlayan ve günümüzde hala gelişmeye devam eden ayakkabılar 70’li yılların sonlarında faaliyete başlamışlardı. Dünden bugüne giderek gelişen ayakkabılar; hem renk ve dış tasarım hem de kullanıcıya sağladığı konfor düzeyi ve yeni teknolojileriyle gündeme gelmeye devam etmektedir. Nike Air Max’in tüm modelleri, hem sporcu kişiler tarafından hem de gündelik hayatta spor ayakkabıdan kopamayanlar tarafından, vazgeçilmez ürünler olmaya devam etmektedir.

AirMax Teknolojisinin Özellikleri

Nike AirMax teknolojisine sahip ayakkabılarda; çok yönlülük, dayanıklılık, yastıklama ve en önemlisi de hafiflik faktörleri etkin olarak varlığını hissettirmektedir.
• Ürünler, çok yönlü oluşu sayesinde, farklı spor dallarında aktivite yapan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Sadece tek bir spor dalına bağlı kalmaksızın, daha geniş çaplı alanda seçenekler sunmaktadır.
• Dayanıklılık bir Nike AirMax için vazgeçilmez unsurdur. Tasarımında bulunan yastıklama özelliği, kullanım ömrü boyunca durmaksızın devam etmektedir.
• Yastıklama özelliği, AirMax’in kilit noktasıdır. Bu özellik, ayağın yere basması anında kasları, tendonları ve eklemleri koruma altına almaktadır. Bunu ise yastıklama özelliğinin çarpma şiddetini emme yönüyle gerçekleştirmektedir. Bu sayede spor aktivitelerinde bulunan kişiler ayaklarını hasarlardan korumuş olmaktadırlar. Nike AirMax’teki yastıklama teknolojisi hemen orijinal formuna geri dönebilmektedir. Bir sonraki çarpma şiddetini emmesinde hiçbir aksaklık olmamaktadır.
• Hafiflik, orta taban tasarımında ağır malzemelere yer vermeyen AirMax, ayakkabının ağırlığını yüksek oranda azaltmış olmaktadır. Bunu yaparken, ayakkabının performans seviyesinde bir noksanlık olmaz. Hem spor aktivitelerinde hem de gün içerisinde çok fazla harekette bulunan iş alanlarında oldukça faydalı bir özellik sunmaktadır. Çünkü ağırlık hissi vermeyen ayakkabılar, daha az enerji harcanmasına yol açmaktadır.

Air Max Modellerinden Örnekler

1987’de ilk kez satışa sunulan Air Max teknolojili ayakkabı, Nike AirMax 1’dir. Fakat 1985 yılında tasarlanmış olup, 2015’e kadar tanıtılmayan Nike AirMax Zero, bu teknolojinin gerçekte ilk ürünü olmaktadır. Ürün, üst kısmında nefes alabilen bir kumaş ile sunulmaktadır. IU orta tabanda ve topuk kısmında yer alan hafif yastıklama konforlu bir his sağlamak içindir. Aynı zamanda ayağı hasarlara karşı korumaktadır. Burun ve topuk kısmı olmak üzere iki uçta bulunan kauçuk yapı, iyi bir tutuş sağlamaktadır. Dünya ile ilk kez tanışan Nike AirMax 1 modelinin klasik yapısına ufak bir dokunuş ekleyerek ortaya Nike AirMax 1 Premium serisi çıkarılmıştır. Bu modelde, Nike AirMax kadın ayakkabılarına şıklık katacak mücevher bir swoosh logo bulunmaktadır. Böylece zarif ama şık bir görünüm sağlanmaktadır. Jewell serisiyle diğerlerine göre daha farklı bir görünüm yaratmayı başaran AirMax, bu ürünlerle kalıplı topuk gövdesinin desteği ekstra arttırdığını ve konforu katladığını kanıtlamıştır. Aynı zamanda waffle’dan ilham alan kauçuk taban da ekstra tutuş sağlamaktadır. AirMax’in Thea serisi ise oldukça sade ve kibar görünümlerden oluşmaktadır. Bu serinin üyesinden biri olan Air Max Thea Premium, ek olarak minimal kumaş, deri ve sentetik üst kısım sunmaktadır.

Nike VaporMax Flyknit ile Kişisel Spor Ayakkabı Devri

Nike Air VaporMax Flyknit ise sahip olduğu ünite sayesinde taban kısmına ekleme yapılabilen bir model olarak geliştirilmiştir. Tamamen kişiye özel olarak tasarlanan bu teknolojide, tasarımcılar tabana dışarıdan daha fazla hava yastığı ekleyebilmektedir. Geleneksel köpük tabanın kalkması ile esneklik ve hafiflik daha da yüksek seviyelere çıkmaktadır. Yastıksı bir his ve yüksek performansı da beraberinde getirmektedir. Var olan en hafif AirMax modeli olan bu ayakkabı, özellikle spor aktiviteleriyle iç içe olanların dikkatini çekmektedir.

Nike Air Max Fiyatları

Nike AirMax fiyatlarında, modellere ve teknolojileri göre değişiklikler olabilmektedir. Serinin tüm ayakkabıları, kullanıcılarının vazgeçilmezi olmaktadırlar. Barçın mağazalarında ve barcin.com’da bulunan Air Max modellerini detaylıca inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir