Ofis aydınlatmalarını ‘cep’ten kontrol et

Philips, çalışanların ofis ışıklarını ve sıcaklığı mobil uygulama vasıtasıyla kişiselleştirebildiği Power Over Ethernet (POE) sistemini tanıttı.

Philips açıklamasına göre, firmanın geliştirdiği yeni sistem, POE üzerinden ofis aydınlatmalarını binanın IT ağına bağlıyor. Ofis çalışanlarının akıllı telefonları aracılığıyla binanın diğer sistemlerine erişip kontrol etmelerine imkan tanıyan bir iletişim ağı olarak görev yapan aydınlatma sistemi ile çalışanlar daha rahat bir ışıklandırma altında ve daha verimli çalışabilecek.

Alıcılarla donatılmış olan yeni aydınlatma armatürleri, oda kullanımı, ısı ve nem ile ilgili anonim veriler topluyor. Binanın IT ağına bağlanan armatürler, ısıtma, havalandırma ve IT hizmetleri gibi diğer bina sistemleriyle iletişim kuruyor.

Böylelikle, bina yöneticileri, binanın gerçek zamanlı ve geçmiş kullanım verilerine tek bir sistem üzerinden erişebiliyor. Bina kullanım ve enerji tüketimi verilerine entegre bir sistem içerisinde erişilebilmesi, enerji verimliliği ve operasyonel verimlilik konularında akılcı kararlar verilebilmesini sağlıyor.

“Binanın değerini artırıyor”

Philips’in geliştirdiği sistem sayesinde çalışanlar, ofislerin aydınlatmasını ve toplantı odalarının sıcaklığını kendi tercihlerine göre ayarlayabiliyor. Sistem akıllı telefon uygulaması aracılığıyla çalışanlar, en yakın boş toplantı odası gibi faydalı bilgilere de ulaşabiliyor.

Bina sahipleri için de enerji verimliliği ve maliyetlerin düşürülmesinin önünü açan sistem, iç mekan konumlandırma gibi gelişmiş özellikler içeriyor. Sistem, bina kullanıcılarına rahatlık, kişiselleştirme ve güvenlik gibi özelliklerle binanın değerini artırıyor ve kiracılar için daha cazip bir hale getiriyor.

POE destekli standart armatürler, aydınlatma sistemlerinin kurulumu sırasında da maliyeti büyük oranda düşürüyor. Veri ve elektrik için tek bir ethernet bağlantısı kullanan armatürlerle pahalı kablolama maliyetleri azaltılarak, kurulum masraflarında yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf ediliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Philips Lighting’in Küresel Aydınlatma Sistemleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Jeff Cassis, “Kullanılan LED aydınlatma tek başına geleneksel aydınlatma sistemlerine kıyasla yüzde 80 daha yüksek enerji verimliliği sağlıyor. Aydınlatmanın çalışanlar tarafından kontrol edilmesiyle genel ışık seviyeleri daha düşük tutularak daha da yüksek verimliliğe imkan tanınıyor. Isıtma, soğutma ve aydınlatma sistemlerinin binanın enerji tüketiminin yüzde 70’ine karşılık geldiği düşünüldüğünde faaliyet giderlerinde büyük bir tasarruf potansiyeli ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir