Öğrencilerden elektrikli otomobil: İstanbul

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Ae2 Project ekibi, Otomasyon Fuarı’nda Shell Eco-marathon organizasyonuna katılacakları “İstanbul” adlı elektrikle çalışan araçlarını sergiledi.

Shell’den yapılan açıklamaya göre, Hollanda’nın Rotterdam kentinde gerçekleştirilecek Shell Eco-marathon’da yarışacak olan elektrikli otomobil “İstanbul”un hafif, dayanıklı ve yenilikçi teknolojisi Otomasyon Fuarı’nda sergilendi.

Ae2 Project ekibinin yoğun çalışması sonucu ortaya çıkan, aerodinamik yapısı ve estetiği ile yeni bir tasarım olan İstanbul, 27 kilogramlık toplam ağırlığıyla ekibin 1 yıl önce ürettiği araca göre yüzde 50 oranında daha hafif. İstanbul, üretiminde kullanılan karbon fiber kalıp gövde sayesinde bu oranda hafif olabiliyor.

İstanbul’un yapımında kullanılan birçok araç içi kalıpsal parça da karbon fiberden üretildi. Ae2 Project ekibi, aracın motor sürücüsünü Ar-Ge çalışmaları ile kendisi gerçekleştirmiş. Günümüz otomobillerinde kullanılan ESP’nin çalışma prensibini temel alan İstanbul, eklenen Otomatik Fren Sistemi ile de araç güvenliği açısından önemli bir projeyi daha hayata geçirmiş bulunuyor.

En az yakıtla en uzak mesafeyi kat etmek hedefiyle düzenlenen ve bu yıl 30. yıldönümünü kutlayan Shell Eco-marathon Avrupa’ya bu yıl Türkiye’den 17 farklı üniversite ve 3 liseden 22 takım katılacak.

Shell Eco-marathon ile öğrencilerin inovasyon ve teknoloji alanlarında kendilerini geliştirerek Türkiye’nin enerji geleceğine katkıda bulunmayı hedefleyen Shell Türkiye, bu yıl 10. yılını kutluyor.

Shell Eco-marathon, her yıl gençleri geleceğin yakıt alternatifleriyle çalışan araçları geliştirmeye teşvik ederek, enerjinin verimli kullanılmasına ilişkin toplum bilincini artırmak amacıyla düzenleniyor. Yarışma kapsamında 2015 yılında 30 ülkeden 230 takım oluşturan lise, teknik lise ve üniversite öğrencileri, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az yakıtla en uzun mesafeyi kat etmek için yarışacaklar.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir