Ölünce sanal mirasınız kime kalacak?

İnternet üzerinden satın alınan mp3 ve e-kitapların miras bırakılıp bırakılmayacağı tartışma konusu oldu. ABD’de, bazı hukukçular ‘evet’ derken, bazıları da, “Kişi dijital kitap ve müziklerin sadece kullanım hakkına sahiptir ve bu hak ölünce ortadan kalkar” tezini savundu.

İnternet üzerinden satın alınan ürünlerin birçoğunu sadece dijital ortamlar arasında kullanılıp aktarılan müzik, dergi ve kitaplar oluşturuyor. Apple’ın medya oynatıcısı iTunes ve sanal alışveriş sitesi Amazon.com gibi aracılar, üye olan kişilere hizmet sunarak bu dijital ürünleri satıyor. Fakat ABD’de hukukçular, sanal vasiyet yüzünden birbirine girmiş durumda.

Tartışmanın odağında ise kişisel alışveriş hesaplarının şifrelerini yakınlarına söyleyemeden hayatını kaybeden insanlar yer alıyor. Henüz sanal alem için yasaların çok gevşek olduğunu belirten bazı hukukçular müzik ve kitap koleksiyonlarının sonraki nesle miras kalması gerektiğini savunuyor.

Bu uzmanlar, ölen kişinin yakınlarının şirketlere başvurması durumunda sanal koleksiyonun şifresinin verilmesinden yana. Konu ile ilgili bir kitabı da bulunan Evan Carroll, “10 bin kitap ve şarkılık bir koleksiyonu kaybetmeyi kimse istemez. Bu yüzden hayatını kaybeden kişinin siteye giriş şifresi yakınlarına verilmelidir” dedi. Vatan’ın haberine göre Avukat Deirdre Wheatley-Liss de, “Kişinin kullandığı hesabın bir değeri var ve bu yüzden sanal koleksiyonlar miras olmalıdır” açıklamasını yaptı.

Öte yandan sanal olarak satın alınan albüm ve kitaplar için ufak bir detay var. Kanuna göre sanal kitap ve albüm satın alanlar, gerçek kitap ve albüm satın alanların aksine ürünler üzerinde sahiplik hakkı elde edemiyor. Sanal albüm ve kitaplar Amazon üzerinden satın alınırken, “Kişi sadece kullanım hakkını elde eder” ifadesi yer alıyor. Amazon ve iTunes konu ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir