Online bankacılıkta en çok masaüstü ve dizüstü tehcih ediliyor

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yapılan bir ankete göre Türkiye’de İnternet kullanıcılarının yarısı (%55) halen klasik şube bankacılığının çevrimiçi bankacılıktan daha güvenli olduğunu düşünüyor. Bu korkulara karşılık insanların çoğu halen ödemelerinin bazılarını çevrimiçinden yapmaya devam ediyor ve ancak büyük bir bölümü en temel güvenlik önlemlerini bile almayarak paralarını ve bankalarının itibarını riske atıyor.

Suçluların çevrimiçi banka hesaplarına erişim sağlamaları için en kolay yollardan biri hesap sahibi gibi davranmak. Bu, kullanıcıların bilmeden kullanıcı adları ve parolalarını yazdıkları kimlik avcılığı sayfaları düzenleme veya kullanıcılar bankalarının yasal sayfalarında oturum açtıklarında bir bankacılık trojanıyla kullanıcı adı ve parolalarını elde etme yoluyla hesap hakkında bilgi edinilerek yapılabilir. Hem klasik bilgisayarlar hem de mobil cihazlar bu tür saldırılara karşı ise korunmasız.

Ankette Türkiye’de önemli sayıda kullanıcının (%61) çevrimiçi finansal işlemler yaparken güvensiz hissettikleri görülmüş. Bununla birlikte yarısı (%47) çevrimdışı ödeme yapmanın çevrimiçi ödeme yapmaktan daha güvenli olduğunu bildirmiş ve %55’i çevrimdışı bankacılığın çevrimiçi bankacılıktan daha güvenli olduğunu söylemiş.

Ancak bu korkularına rağmen internet kullanıcılarının çoğu çevrimiçi ödemeler yapıyor. Ankete katılanların %80’i çevrimiçi ödemelerinde kendi masaüstü bilgisayarlarını ve dizüstü bilgisayarlarını, %27’si tabletlerini, %41’i akıllı telefonlarını ve %20’i akıllı televizyonlarını kullandıklarını kullanıyor. Ayrıca ankete göre her üç kullanıcıdan biri finansal verilerini çevrimiçinde korumak için hiç bir şey yapmamakta.

Kaspersky Lab Dolandırıcılık Önleme Bölümü Dünya Başkanı Ross Hogan, “Müşterilerimizin İnternet dolandırıcılığına kurban olma korkusu nedeniyle klasik tezgah üstü bankacılığı tercih etmesi yüksek marjlı çevrimiçi ve mobil ödeme sistemlerinin benimsenmesine köstek olacaktır. Bu, bankaların kaynaklarının çoğunu düşük marjlı şubelere yatırmasına neden olacaktır. Bu arada çevrimiçi ve mobil ödemeleri benimsemiş olanlar arasında paralarını ve bankalarının itibarını gereksiz bir riske attıklarına dair kalıcı bir endişe bulunmaktadır.” dedi.

Hogan, şöyle devam etti: “İşte bu yüzden bugün bankaların müşterileri için güvenli bir bankacılık ortamı sağlayan teknolojilere yatırım yapmaları son derece önemlidir. Bu yaklaşım sadece şube bankacılığını tercih eden müşterilere çevrimiçi ve mobil bankacılığın güvenli olduğu güvencesini vermekle kalmayacak, aynı zamanda dikkatsiz müşterilerini karşılaştığı riskleri de azaltacaktır.”

Kaspersky Lab uzmanlarına göre, bu sorunun çözümlerinden biri, özellikle bankalar için tasarlanmış çok katmanlı bir koruma platformu olan Kaspersky Fraud Prevention çözümü. Kaspersky Fraud Prevention müşterilerinin cihazlarındaki finansal verileri koruyarak müşteri sadakatini artırır ve bir güvenlik ihlalinin ardından vakaları araştırmak, tazminat ödemek ve itibarını geri kazanmak zorunda olan bankaların risklerini azaltır. Platform ister bir Windows PC, Mac, Windows Phone, Android veya iOS olsun hemen her cihazın sahibini koruyabilir.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın