Pentagon’dan Apple ve Samsung’a güvenlik sertifikası

ABD Savunma Bakanlığı’nın önümüzdeki vereceği güvenlik sertifikaları Samsung ve Apple’ın cihazlarını bir adım öne taşımış olacak.

Samsung ve Apple’ın akıllı telefon savaşları Pentagon’a taşındı. ABD Savunma Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde vereceği iki ayrı güvenlik sertifikası, Samsung’un Galaxy’si ve Apple’ın son işletim sistemini kullanan iPhone ve iPad’lerini kullanabilen ABD’li kamu kurumlarının sayısını arttırmış olacak.

Hem Samsung hem de Apple, hükümetin güvenlik konusunda büyük titizlik gösterdiği ABD savunma kurumlarını kazanmak için büyük çaba sarf ediyor. Bu küçük pazar büyük oranda Research In Motion’ın (RIM) BlackBerry’lerini kullanıyor. Bu nedenle Samsung ve Apple’ın alacağı güvenlik sertifikaları muhtemelen yakın vade için büyük satışlar olarak dönmeyecek. Fakat bunun yanında, söz konusu güvenlik onayı iletişim güvenliğinde altın standardı olarak değerlendiriliyor.

Pentagon’un onayından geçmek, bankalar ve hukukçular gibi güvenlik konusunda hassas diğer müşterilerin güveninin kazanılmasında büyük yol kat edilmesini sağlayacaktır.

Güvenlik onayının verilmesi için Washington’a baskı yapan Samsung, daha fazla kurumsal müşteri ve kamu kurumuna ulaşmayı hedefliyor. Şirket yakın zamanda, daha önce RIM’de çalışmış birçok üst düzey yöneticiyi ve güvenliğin önde geldiği şirketlerden deneyimli kişileri bünyesinde istihdam etti. Samsung ayrıca yalnızca şirketlere odaklanan bir birim oluşturdu.

SamsungGalaxyS4

Yeni Galaxy S 4 su ve toza dayanıklı olacak

Samsung, geçici olarak Galaxy S 4 “Active” şeklinde isimlendirilecek yeni telefonunun çok daha dayanıklı olacağını ve hem su hem de toza karşı dayanıklı olacağını açıkladı.

Böyle bir telefon dağcılık ya da kayakla uğraşanlar için cazip olabilir. Ancak daha da önemlisi, zor koşullarda çalışan yetkilileri hatta savaş alanındaki askerler için telefon ihtiyacı duyan hükümet kurumlarının dikkatini çekebilir.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Samsung Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Avrupa operasyonlarının baş sorumlusu Young Lee, Samsung’un kendi tüketici pazarıyla karşılaştırıldığında şu an için ABD hükümeti ile büyük anlaşmalar imzalanmayacağının farkında olduğunu belirtti. Ancak Lee, güvenlik sertifikasının bankalar, büyük kuruluşlar ve benzerlerinin dikkatini çekeceğini ifade etti.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü, Pentagon’un kullandığı ticari teknolojiyi denetlemekten sorumlu ABD Savunma Bilgi Sistemleri Ajansı’nın (DISA) Samsung’un Knox güvenlik yazılımı yüklenmiş Galaxy serisi telefonlarının Pentagon’un Güvenlik Teknolojileri Uygulama Rehberi ile uyumlu olduğu yönündeki kararını gelecek birkaç hafta içinde açıklayacağını ifade etti. Bu da Pentagon’a bağlı bazı kurumların, kurum içi email yazışmalarında bu cihazları kullanabilmesini sağlayacak.

Savunma Bakanlığı sözcüsü diğer taraftan, DISA’nın bu ay Apple’ın son işletim sistemi iOS 6 için başka bir güvenlik gereksinim rehberine uyumluluk sertifikası vereceğini belirtti. Bu da askeri kurum çalışanlarının email alıp göndermek ve internette gezinmek için iPhones ve iPad’leri kullanabileceği anlamına geliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir