Petrol şirketlerine zaman damgası zorunluluğu

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika sağlayıcı E-GÜVEN, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) petrol piyasasında dağıtıcı lisansı sahibi şirketleri ilgilendiren yeni kararına dikkat çekti. Bayi denetim sistemini düzenlemeye yönelik yeni karar uyarınca dağıtıcı şirketlerin, uzaktan erişim sistemiyle bayilerinden aldıkları raporları 3 gün içinde zaman damgasıyla işaretleyerek EPDK’ya iletmeleri gerekiyor. Dağıtıcı şirketler 1 Haziran’dan itibaren EPDK’ya ilettikleri tüm raporlarda zaman damgası kullanmak zorunda olacak.

EPDK tarafından alınan bu kararın, iç kontrol mekanizmalarının ve doğru veri akışının güçlendirilmesi anlamı taşıdığını vurgulayan İş Geliştirme, Kurumsal Satış, Kanal Yönetimi ve Pazarlamadan Sorumlu Direktörü Ayşegül Tüzün zaman damgasının oynayacağı rolü şöyle açıkladı:

“Zaman damgası, elektronik ortamdaki bir belgenin veya herhangi bir verinin üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve/veya kaydedildiği zamanı tespit etmek amacıyla kullanılan bir uygulama. Elektronik imzaya bağlı olarak çalışan zaman damgası, veri üzerinde yapılan işlemin zamanını kaydediyor. EPDK’nın petrol dağıtıcısı şirketler için zaman damgası kullanım zorunluluğu getirmesinin temel nedeni, detaylı ve çok sayıda raporlamanın yapıldığı sektörde denetim ve kontrolü daha sağlıklı bir şekilde sağlamak.”

Zaman damgası enerji sektöründe veri kaybı ve kaçağı önleyecek

Zaman damgasının üzerinde oynama, değişiklik yapılamaz bir uygulama olarak denetim açısından iyi bir fırsat sunduğunu belirten Tüzün, “Zaman damgası, dağıtıcı lisansı sahiplerine bayi denetim sistemi kapsamında veri kaybını ve usulsüzlükleri önleme imkanı verecek” dedi.

E-GÜVEN olarak zaman damgası kullanmaya başlayacak petrol dağıtım şirketlerine gerekli ürün ve hizmet desteğini verdiklerini de sözlerine ekleyen Tüzün şunları söyledi:

“E-Güven olarak kurulduğumuz günden bu yana dijital ortamdaki işlemlerin yasalara uygun şekilde yürütülmesi için çalışıyoruz. Başta zaman damgası ve e-imza olmak üzere kurumlara pek çok farklı ürün ve hizmet sunuyoruz.”

E-devlet ve e-ticaret sürecinin gelişmesi ve genişlemesiyle birlikte sadece petrol dağıtıcısı şirketler için değil her sektör için zaman damgasının önemli bir uygulama haline geldiğini de sözlerine ekleyen Tüzün şunları ifade etti:

“Türkiye’nin e-dönüşüm sürecinde zaman damgası her geçen gün daha da önemli hale geliyor ve bu ürüne olan talep de aynı şekilde sürekli artıyor. Zaman damgası, dijital ortamdaki birçok işlemle ilgili oluşabilecek hukuki süreçlerde ya da denetim süreçlerinde yetkili mercilere sunulabilecek ve kabul görecek kanıt niteliğindeki en önemli araçlardan biridir.”

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika sağlayıcı E-GÜVEN, zaman damgası ve e-imzanın yanı sıra şirketlere iş süreçlerini elektronik ortama taşımalarına imkan veren, e-imza ve mobil imza temelli pek çok farklı kurumsal ürün ve hizmet de sunuyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir