Pirate Bay’e rakibinden yardım eli

Çoğunlukla korsan yayınlara erişim sağlayan Isohunt adlı internet sitesi, geçen hafta kapatılan rakibi Pirate Bay’in veri tabanını klonladı. Kullanıcılara göre site şu an yayında ve gayet iyi çalışıyor.

Geçen ay İngiltere’de yasaklanan Isohunt, klonlama işlemini “internetteki bilgi özgürlüğünü kurtarmak” amacıyla yaptığını duyurdu. Isohunt, Pirate Bay’in yeniden yayına girmesi durumunda, klonlanan sitenin kapatılacağını bildirdi.

Pirate Bay, dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasında. İçinde çoğu korsan olmak üzere filmler, televizyon programları ve müzikler olan site geçen hafta İsveç polisinin düzenlediği bir baskından sonra kapatılmıştı.

Pirate Bay’in kurucularına yöneltilen “telif hakları ihlali” suçlamaları daha önce kanıtlanmış ve bu kişilerden bazıları hapis cezası almıştı.

BBC’nin haberine göre, Pirate Bay ise 2012’de yaptığı değişiklikle, klonlanmasını daha kolay hale getirmişti. Sitenin kurucularından Peter Sunde ise Pirate Bay’in yeni halini beğenmediğini söyledi.
Peter Sunde blog yazısında, “Site çok çirkindi. Bir sürü yazılım hatası vardı” dedi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir