Plüton’un uyduları adlandırıldı: Kerberos ve Styx

Plüton gezegeninin yeni keşfedilen dördüncü ve beşinci uydularının artık isimleri var: Kerberos ve Styx. Gök cisimlerini adlandırmakla sorumlu Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), isimlerin mitolojiden gelmesi gerektiği şartını koşuyor.

Üç kafalı bir köpeğe; ve ölenlerle yaşayanları ayıran bir nehre verilen isimler, uyduların adlandırılması için yapılan kamuoyu oylamasında ikinci ve üçüncü geldi.

Oylamayı birinci sırada bitiren “Vulcan” ismiyse Birlik tarafından veto edildi. Daha önce P4 ve P5 olarak bilinen iki uydu 2011 ve 2012 yıllarında keşfedilmişlerdi.

BBC’nin haberine göre, her iki uydu da Seti enstitüsünden gökbilimci Mark Showalter’ın Hubble uzay teleskopunu kullanan ekibi tarafından keşfedildi. Uyduları keşfettikleri sırada ekip, cüce gezegenin etrafında halkalar olup olmadığını araştırıyordu.

Uluslararası Astronomi Birliği 2006 yılında aldığı bir kararla uzay bilimciler arasında büyük tartışma yaratmış; Plüton’u ‘gezegen’ yerine ‘cüce gezegen’ ilan etmişti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir