Reklam sektöründe dev birleşme

Fransız Publicis ve Amerikan Omnicom şirketleri birleşerek, değeri 35,1 milyar dolar olan dünyanın en büyük reklam şirketini oluşturduklarını açıkladılar.

Omnicom Yönetim Kurulu Başkanı John Wren ve Publicis Groupe Başkanı Maurice Levy, yeni şirketin ortak Yönetim Kurulu Başkanı olacaklar.

Her iki şirketin hissedarları, yeni şirket Publicis Omnicom Group’un yaklaşık yüzde 50 hissesine sahip olacaklar.

Hisseleri Paris ve New York borsalarında işlem görecek olan Publicis Omnicom Group’ta 130 binden fazla kişi çalışacak.

İki büyük şirketin birleşmesiyle meydana gelen dünyanın en büyük reklam ajansı, reklam pazarının önemli isimleri BBDO, Saatchi & Saatchi ve Leo Burnett şirketlerini de bünyesinde barındıracak.

Maurice Levy “Yeni dev medya şirketlerinin ortaya çıkması, bilgi ve bilişimdeki büyük ilerlemeler, sektördeki önemli oyuncuların tanımlanmış rollerinden uzaklaşmaları ve tüketici davranışlarındaki belirgin değişikliklerle iletişim ve reklam sektörü de büyük bir dönüşüm geçirdi” dedi.

Levy, Omnicom ve Publicis’in birleşmesiyle, müşterilerine, dijital ve analog hizmetleri bir arada sunan kapsamlı bir paket sunacaklarını vurguladı.

Publicis Groupe hissedarları, sahip oldukları her hisse için yeni şirket Publicis Omnicom Group’un bir hissesini ve hisse başına 1 Euro’luk kâr payı alacaklar.

BBC’nin haberine göre, Omnicom hissedarları ise her hisse başına yeni şirketin 0,813 hissesine, hisse başına 2 dolar kâr payına ve her üç aylık dönem için ilave kâr payına sahip olacaklar.

İki dev şirketin, uzlaşmaya vardıkları birleşme sayesinde 500 milyon dolarlık bir tasarruf yaptıkları ve anlaşmanın 2014 yılının Mart ayında sonuçlanmasının beklendiği belirtiliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir