Robotların eli artık daha hafif

Alman araştırmacılar, yumuşak robot eli geliştirdi. Silikon parmaklarla nesneler çok daha rahat bir şekilde kavranabiliyor.

Alman araştırmacılar yumuşak robot eli geliştirdi. El, nesneleri daha kesin bir şekilde kavrayabilen silikon parmaklardan oluşuyor. Silikon parmaklar hava basıncıyla yönlendiriliyor ve hava odacıkları sayesinde istenilen yöne eğilip bükülebiliyor.

Berlin Teknik Üniversitesi araştırmacıları, söz konusu robot elini üretmenin oldukça kolay olduğunu ve alışıldık metal ellere göre maliyetinin çok daha düşük olduğunu belirtti.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Perşembe günü Berlin’de düzenlenen konferansta yeni robot eli tanıtan Berlin Teknik Üniversitesi’nden Raphael Deimal, “Vizyonumuz robotların günün birinde insanlara günlük yaşamlarında yardımcı olabilmesi” diye konuştu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın