Rusların yüzde 7’si her gün bilgisayar oyunu oynuyor

Rusya Kamuoyu Vakfı’nın tüm ülke çapında yapmış olduğu araştırmanın sonuçlarına göre Rusların %28i bilgisayar oyunu oynuyor. %7lik bir oran ise her gün oyun oynadığını kabul ediyor.

Araştırmanın katılımcıları için en popüler oyunlar ise geniş kullanıcı kitleleri için tasarlanmış, basit kurallarla oynanan, yüksek bir bilgisayar kullanım ve oyun bilgisi gerektirmeyenleri oldu. Vakfın yaptığı araştırmaya katılanlar arasında mayın tarlası, solitare, eşya bulmaca ve angry birds gibi yukarıdaki tanıma uyan oyunları tercih edenlerin oranı %74.

Araştırma sonucunda elde edilen sıralamada simülasyon oyunlarını tercih edenlerin oranı %42 oldu. Savaş, aksiyon ve arcade %33, strateji %27, macera ve görev oyunları %22 ve RPG oyunları ise %21lik bir paya sahip.

Sosyologlara verdikleri yanıtlarda, katılımcıların %61i bilgisayar oyunu oynama imkânları olmasaydı hayatlarında yine de herhangi bir değişikliğin söz konusu olmayacağı kanısındalar. %27lik bir oran ise bu soruya, daha fazla sosyal faaliyet elde edilebilirdi şeklinde yanıt veriyor.

Örneğin: Yapılacak başka bir iş bulunurdu %7, yeni hobiler edinilebilirdi, eğitim ve okuma için daha fazla imkân ve zaman bulunabilirdi %6, arkadaşlarla daha fazla zaman geçirilebilirdi %4. Öte yandan Rusların %8i oyunların ortadan kalkmasının faydadan çok zarar vereceği inancında.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, araştırma verilerine göre oyun oynayan kitlenin %32si çocuklardan oluşuyor. Hane halkı temel alındığında kardeşlerden en az birinin oyun oynayan kitle içindeki payı %10. Çiftlerden en az birinin payı %9, ebeveynlerden en az birinin ise %3.

Rusların %22sine göre oyunlar haddinden fazla zaman kaybına neden oluyor. %34lük bir oran ise oyunların çok zaman kaybettirmediği inancında.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın