Rusya yörüngeye askeri uydu gönderdi

Plesetsk uzay üssünden Soyuz-2.1 taşıyıcı füze ile fırlatılan askeri uyduyu yörüngeye oturtuldu. Kontrol altına alınan uzay aracına Kosmos -2495 numarası verildi. Haberi İTAR-TASS ajansına Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı Uzay ve Hava Savunma Departmanı temsilcisi Albay Aleksey Zolotuhin verdi.

Olayla ilgili açıklama yapan Zolotuhin, “Araç Moskova saatiyle 21.03’te ‘Titov’ adını taşıyan Uzay Deneme Merkezi’nin cihazları sayesinde kontrol altına alındı. Uyduyla telemetrik bağlantı sağlandı ve istikralı bir irtibat devam ediyor. Araç ekipmanı normal düzende çalışıyor” dedi.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Soyuz-2 taşıyıcı roketinin Plesetsk uzay üssünden gerçekleştirdiği fırlatma, yıl içinde ikinci fırlatması oldu. Bir önceki fırlatma 24 Mart tarihinde yapıldı. Uzaya yeni Glonass-M uydusu yörüngeye yerleştirildi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir