Rusya’da devlet Sputnik’le Yandex’e rakip oluyor

Rusya’da devletin kontrolünde bulunan telekom grubu Rostelecom, ülkenin 1957’de uzaya gönderdiği dünyanın ilk uydusu Sputnik’in adını taşıyan bir internet arama motoru geliştirmek için çalışıyor.

İnternet üzerindeki kontrolünü artırmak isteyen Rus yönetimi, www.sputnik.ru adresinde devreye girecek devlet destekli arama motorunu kamu kurumlarından başlamak üzere ülkede yaygınlaştırmak istiyor.

2014 yılının ilk çeyreğinde yürürlüğe girmesi beklenen arama motoru projesi için şu ana kadar 20 milyon dolar bütçe ayrıldığı belirtiliyor.

Halen ülkede arama motoru pazarında yüzde 62 pazar payı ile yine bir Rus arama motoru olan Yandex ilk sırada yer alıyor. Yandex, yaygın kullanımıyla Google ve Mail.Ru’dan daha çok ziyaret ediliyor.

Rus basınında, Yandex’in son dönemlerde kurucularından Ilya Segalovich’i kanserden kaybetmesinin ardından istikrarsızlaştığı ve şirketin geleceği açısıdan şüpheler oluştuğu ileri sürülüyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir