Rusya’da internet şirketlerine ek yükümlülük

Rusya’da yeni güvenlik yasası nedeniyle internet şirketleri 1 milyar rublelik (30 milyon dolar) önlem almak zorunda kalacaklar. İzvestiya gazetesinin bildirdiğine göre yeni yasaya göre internet şirketleri kullanıcıların video, ses, yorum ve bilgilerini altı ay boyunca saklamak zorundalar.

İzvestiya, şirketlerin çok büyük orandaki bilgileri kayıt altında tutmaları gerektiğini aktarıyor Buna göre kullanıcıların video konferansları, ses ve metin sohbetleri, messenger programlarındaki bilgileri 500 milyon gigabayt yer tutuyor. Bu bilgilerin saklanması için şirketlerin yaklaşık 1 milyar ruble harcamaları gerekecek.

15 Ocak 2014 tarihinde Rusya Parlamentosu alt kanadı Devlet Duması’nın gündemine bir dizi terörle mücadele yasası sunulmuştu. Bu yasalar arasında internette bilgi alışverişinin kurallarını oldukça sertleştiren bir yasa da bulunuyor.

Duma’da temsil edilen dört parti grubu ortak yasa tasarısıyla internette bilgi yayan ve veri alışverişinde bulunan özel ve tüzel kişilerin altı ay boyunca verileri saklamalarını öngörüyorlar. Bu veriler arasında ses, yazı ve görüntülerin iletilmesi, gönderilmesi ve işlenmesi bilgileri bulunuyor. Bunun yanında verilerin devlet güvenlik birimlerine verilmesi de öngörülüyor. (Rusya’nın Sesi)

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir