Sahte pilot Facebook’ta yakalandı

Pilot üniforması ve sahte kimliklerle kokpitte uçan İtalyan dolandırıcıyı, Facebook ele verdi. “Andrea Sirlo” adına düzenlenmiş sahte pilot kimliğiyle havayolu şirketlerini dolandıran ve kokpitte seyahat eden İtalyan, Torino havalimanında polis tarafından gözaltına alındı.

32 yaşındaki şüphelinin kaç yıldır sahte pilot kimliğiyle çalıştığı ve seyahat ettiği tespit edilmeye çalışılıyor. İtalyan polisi, birkaç ay önce gelen ihbar üzerine şüphelinin izini sürmeye başladıklarını, zanlıyı Facebook sayfasındaki fotoğraflardan tespit ettiklerini bildirdi. Şüphelinin şu ana kadar en az bir kez kokpitte “üçüncü pilot” olarak seyahat ettiği tespit edildi. Internetteki kayıtlar, “Andrea Sirlo” adlı pilotun geçtiğimiz yıl Ekim ayında Münih’den Torino’ya yapılan seferde görev yaptığını gösteriyor.

Ünlü sinema oyuncusu Leonardo DiCaprio’nun “Sıkıysa Yakala” filminde canlandırdığı dolandırıcı Frank Abagnale’nin hayatını andıran olay, İtalyan bir pilotun dikkati sonucu ortaya çıktı.

Kendisini “kaptan pilot” olarak tanıtan Sirlo’nun çok genç görünmesinden şüphelenen İtalyan pilot, birkaç ay önce İtalyan polisine ihbarda bulundu.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Andrea Sirlo kimliğini kullanan dolandırıcının, havayolu şirketlerini ve pilotları kandırmak için oluşturduğu Facebook sayfasında sahte uçuş fotoğraflarına yer vermesi, polisin bu fotoğrafların izini sürerek dolandırıcıyı tespit etmesini sağladı.

Torino havalimanında Cuma günü check-in yaptığı sırada pilot üniforması ve sahte kimliklerle yakalanan dolandırıcının beraberinde, havayolu şirketlerinin tanıtma kartları, sahte özgeçmişler ve havayolu şirketleri çalışanlarına özel otopark giriş kartı ele geçirildi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir