Samsung’a çocuk işçi suçlaması

Güney Koreli elektronik firması Samsung, çocuk işçi çalıştırdığı suçlamasıyla karşı karşıya. Çocukların öğretmenleri tarafından çalışmaya zorlandığı iddia edildi.

Samsung, Çin’deki fabrikalarında çocuk işçilerin çalışmaya zorlandığı suçlamalarına maruz kaldı. “China Labor Watch“ adlı sivil toplum örgütünün raporuna göre, doğrudan Samsung’a ait olan altı üretim tesisinde uygunsuzluk tespit edildi. New York merkezli örgüt, Samsung’a ayrıca, “tehlikeli çalışma koşulları, geçersiz iş anlaşması ve çalışanlarına aşırı mesai yaptırdığı“ suçlamasında bulundu.

İncelenen üç fabrikada ise çocuk işçilerin yer aldığı belirtildi. Çocukların bazılarının 16 yaşın altında öğrenciler olduğu ve öğretmenleri tarafından aksi halde sınıfı geçemeyecekleri tehdidiyle Samsung için çalışmaya zorlandıkları iddia edildi. Söz konusu öğretmenlerin görev yaptıkları okulların ise fabrika yönetiminden karşılığında para aldığı savunuldu.

Samsung, iddiaların araştırılacağı sözünü verdi. Deutsche Welle’nin haberine göre, Seul’daki bir firma sözcüsü, çalışanların sağlığı ve güvenliğinin öncelikli olduğunu kaydetti. Sözcü, Samsung’un faaliyette olduğu tüm bölgelerde en yüksek çalışma standartlarının uygulandığını, tüm iş yasaları ve insan hakları sözleşmelerine riayet edildiğini söyledi. Rapordan haberdar olduklarını belirten sözcü, gerekli incelemelerin yapılacağını ifade etti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın