Samsung’un kârı çip üretiminin katkısıyla arttı

Samsung Electronics üçüncü çeyrekte net karının çip üretiminin büyük katkısı ile yüzde 25,6 oranında arttığını açıkladı. Çip üretim bölümünün kar marjı bir önceki yıla göre yaklaşık iki kat artış kaydetti. Çip bölümü şu an için Samsung’un toplam faaliyet karının beşte birini sağlıyor.

Diğer yandan üst düzey akıllı telefon pazarının gittikçe doyum noktasına ulaşması ve fiyatlarının düşmesi nedeni ile cep telefonu bölümünün karı üçüncü çeyrekte yavaşladı. Cep telefonu bölümü şirketin operasyon karının üçte ikisini oluşturuyor.

Samsung, 30 Eylül’de sona eren üç aylık dönemde net karının bir önceki yılın aynı döneminde 6,56 trilyon vondan 8,24 trilyon vona (7,76 milyar dolar) yükseldiğini açıkladı. İkinci çeyrekte de şirket 7,77 ile net kar açıklamıştı. Satışlar ise yüzde 13,2 artışla 59 trilyon vona yükseldi.

Kaynak: WSJ Türkiye

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir