Seçimle ilgili 3 milyon tweet atıldı

Twitter’da cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili 2 milyondan fazla kişi 3 milyondan fazla tweet attı. YNKLabs’tan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı seçimini Twitter üzerinden analiz eden YNKLabs, yaklaşık bir ay önce başlattığı bir analizle Twitter üzerinden siyasi öngörüleri değerlendiren bir algoritma geliştirdi.

Bu algoritmada 2 milyondan fazla kişinin 3 milyondan fazla tweeti incelendi. Tweetlere göre belirgin bir siyasi yakınlığı tespit edilen 81 ilde 700 binden fazla geçerli oy sayılırken, Cumhurbaşkanı seçim sonuçları, YNKLabs’ın daha önce paylaştığı tahminlerine yakın gerçekleşti.

YNKLabs kurucu ortağı Deniz Umut Dereli, daha önce de 30 Mart seçimlerinde çok yakın bir sonuç elde ettiklerini belirterek, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de neredeyse bindelik kusurlara kadar bilebildik. ‘Twitter toplumun sadece belli bir kesimini temsil ediyor’ tezini çürüttük. Twitter toplumun tamamını temsil ediyor” ifadelerini kullandı.

Bu çalışmayı yapabilmelerini sağlayan uzun yıllara dayalı bir Ar-Ge’leri bulunduğunu ve Twitter kullanıcıları hakkında çok detaylı bilgilere sahip olduklarını anlatan Dereli, troll/bot ve reklam hesaplarının tamamını bildiklerini ve gerçekten bir yorum, görüş, fikir taşıyan tweetleri geçerli sayıp işleyebildiklerini dile getirdi.

Dereli, Twitter’in tüm toplumu temsil ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bunu çok iyi bilen ve aktif bir sosyal medya kampanyası yöneten AK Parti, seçim kampanyası süresince hemen her gün milyonlarca kişiye aktif sosyal mitingler gerçekleştirdi diyebiliriz. Sonuçlar bize kendini en iyi şekilde topluma anlatmak isteyen kurum ve markaların sosyal medyayı önemsememek gibi bir lükse sahip olmadığını gösterdi.

Tüm bilgiler gerçekleştirilen analiz çalışmalarının neticesinde, tarafsız bir gözle ve herhangi bir sponsor kullanılmadan elde edildi. Çalışmada, kayda değer görülmüş, bir içerik ve yorum ihtiva eden tweetler esas alınarak, sahte hesaplar, partizan gruplar ve bot hesaplar nötralize edildi.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir