Siemens, 7 bin 800 kişiyi işten çıkaracak

Almanya’nın en büyük firmalarından Siemens, dünya genelinde 7 bin 800 işçisini işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Siemens’ten yapılan açıklamada, şirketin yeni organizasyon yapısıyla bağlantılı olarak planlanan personel düzenlemeleri hakkında ilgili çalışan temsilcilerinin bilgilendirildiği belirtilerek, “İdari ve genel fonksiyonları modernize etmek için, 3 bin 300’ü Almanya’dan olmak üzere dünya genelinde 7 bin 800 işçiyi işten çıkarmayı planlıyoruz” denildi.

İşten çıkarmalarla elde edilecek yaklaşık 1 milyar avroluk tasarrufla inovasyon, verimlilik ve büyüme girişimlerine yatırım yapılacağı belirtilen açıklamada, bu yatırımların önemli bir kısmının Almanya’ya değerlendirileceği kaydedildi.

Söz konusu tasarrufun yaklaşık 400 milyon avrosunun satış operasyonlarına, diğer 400 milyon avrosunun araştırma ve geliştirmeye ve 300 milyon avrosunun da sabit varlıklara aktarılacağı bildirildi.

Şirketin, dünya genelinde toplam çalışan sayısının neredeyse sabit kalmasını beklediği aktarılan açıklamada, mevcut cari yılın ilk aylarında Siemens’in bin 500’ü Almanya’da olmak üzere dünya genelinde 11 binden fazla insanı istihdam ettiği bildirildi.

Siemens Üst Yöneticisi (CEO) Joe Kaeser, ‘Vizyonumuz 2020’ konseptiyle şirketin sürdürülebilir bir büyüme yoluna geri döndüreceğini ve rakipleriyle arasındaki karlılık boşluğunu kapatacağını dile getirdi.

Kaeser, “Stratejik tekrar örgütlenmemiz, organizasyonumuzu büyük ölçüde düzene sokmamızı ve tüm orta düzey seviyelerini kaldırmamızı sağladı. Bu adımlar, işlerimiz müşterilerimize yakınlaştıracak ve bizi önemli ölçüde hızlandıracak” ifadelerini kullandı.

Siemens Yönetim Kurulu Üyesi ve İşçi Direktörü Janine Kugel ise, Almanya’da ki işçi çıkarmalarına ilişkin en yakın zamanda işçi temsilcileriyle temasa geçip çözüm bulmaya çalışacaklarını belirtti.

Firma daha önce de enerji bölümünde bin 200 kişinin işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Kaeser, Siemens’in son 25 yılda en büyük yeniden yapılanmasını 2014 yılının mayıs ayında başlatmıştı. Söz konusu dönemde, firma, “Vizyon 2020” konseptini açıklamış ve bu kapsamda elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalleştirme alanlarındaki büyüme faaliyetlerine odaklanacağını duyurmuştu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir